Ekcéma esetén a csecsemőknél elsősorban az arcon, fejbőrön, fül mögött, vagy a combon jelennek meg a száraz, kipirosodó, nedvedző hólyagokkal tarkított bőrterületek. A bőr, a betegséggel járó erőteljes viszketés miatt könnyen el is fertőződhet, mivel az ösztönös vakaródzással a védelmi rendszere megsérül, így a kórokozók és allergén anyagok akadálytalanul a mélyebb rétegekbe juthatnak. A kialakuló gyulladások ráadásul csak tovább fokozzák a kellemetlen tüneteket.
Ekcéma mellett jellemző az allergia is
Az ekcémára hajlamos bőrűek bizonyos allergiáknak is jobban ki vannak téve: csecsemőkorban a bőrtünetek mellett jellemző az ételallergia, később pedig esetükben a szénanátha és az asztma is nagyobb arányban jelenhet meg. Az atópiás ekcémára való hajlam örökölhető, így gyakran megfigyelhető a családi halmozódás is, amelyet – nagyobb gyermekek esetében – a tej, illetve a tojás szintén kiválthat vagy fokozhat. Emellett olyan környezeti tényezők is előidézhetik, mint például bizonyos tisztálkodószerek, bőrápolók, mosó- és öblítőszerek, szélőséges időjárás, túlzott izzadás, stressz, száraz levegő, poratkát, állatszőr vagy egyéb pollenek. Jó hír, hogy a bőrtünetek életkorral akár teljesen megszűnhetnek. Felnőtteknél már csak 1-2 százalékos az ekcémával küzdők előfordulása, azonban a szénanátha tünete, illetve az esetlegesen kialakuló földimogyoró, mogyoró és halfehérje allergia egész életen át megmaradhat.
Hozzátáplálás ekcémás csecsemőknél
Mivel az ekcémás tüneteket bizonyos ételek is fokozhatják, ezért a kisdedek hozzátáplálását is megfontoltan kell elkezdeni. Érdemes minden esetben egyénileg egyeztetni a gyerekorvossal, azonban általánosságban elmondható, hogy az ekcémára hajlamos babákat érdemes minél hosszabb ideig anyatejjel táplálni. Amennyiben erre nincs lehetőség, vagy pótlásra van szükség, ehhez javasolt probiotikum tartalmú hypoallergén tápszert választani. Amennyiben a csecsemő fejlődése zavartalan, az ekcémája pedig megfelelő bőrápolással jól karbantartható, nem indokolt a hozzátáplálás idejének a kitolása, ellenkező esetben viszont fontos mielőbb segítséget kérni a gyermekorvostól.
Fontos a megfelelő bőrápolás
Az ekcémás bőr különleges ápolást igényel. Bár sok csecsemő kifejezetten szereti a hosszú fürdőzéseket, száraz, irritált, gyulladt bőr esetén ez egyáltalán nem ajánlott. Helyette érdemes gyors langyos vízben megmosdatni a gyermeket, speciálisan atópiás bőrtípusra javasolt mosakodókrém használatával. Törölközésnél finoman itassuk fel a bőréről a nedvességet, kerülve a dörzsölést. Fontos a ruha és ágynemű kiválasztása, illetve tisztítása is: válasszunk jól szellőző, természetes anyagokat, a mosáshoz, öblítéshez pedig kifejezetten érzékeny bőrre ajánlott termékeket használjunk.
Mivel az ekcémás bőr sérülékenyebb, kevesebb zsírt és nedvességet
tartalmaz, ezért kiemelt szerepe van a hidratálásnak. Ehhez válasszunk
kifejezetten atópiára hajlamos csecsemők számára javasolt készítményeket. Amennyiben
a bőrtünetek súlyosak és/vagy nagy kiterjedésűek, szükség lehet a bőrgyógyász
által felírt, szteroid tartalmú készítmények használatára is. Enyhébb esetben azonban
hatékonyak lehetnek a gyógyszertárban vény nélkül kapható, szintén speciálisan
ekcémás tünetek kezelésére alkalmas szteridmentes krémek. Javasoltak például
azok a pantenol (B5 provitamin) tartalmú készítmények, amelyek lamelláris
lipidtechnológiával rendelkeznek. Ezek a készítmények a természetes
lipidszerkezethez hasonló réteges rendszerben épülnek fel, és így könnyedén
beépülnek a bőr szerkezetébe. Nyugtató hatásuk gyorsan, akár fél órán belül
érezhetően csökkenti a kellemetlen kipirosodást, és a babák nyugodt álmást is
megzavaró kínzó viszketést.
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.