Kiütés: a leggyakoribb bőrtünet

A kiütés az egyik leggyakoribb tünet, mely a bőrünkön jelentkezhet, korra és nemre való tekintet nélkül bárkit érinthet. Mivel nagyon sok betegség, probléma és jelenség állhat a hátterében, a gyógyítására alkalmazott terápia is igen sokféle lehet.

A kiütés nagyon gyakori, a bőrön jelentkező tünet, mely a bőr színének, illetve textúrájának megváltozásával, esetleg kisebb-nagyobb hólyagok megjelenésével jár. A megváltozott bőrszín lehet piros, mély rózsaszín, fehér, sárgás vagy barnás is, a textúra pedig érdes, száraz, pikkelyes, hámló, nedvedző is. A jól látható bőrtünetek mellett a kiütésekre jellemző lehet a melegségérzet, az érintett terület érzékenysége, viszketése, a láz, a fájdalom.

A kiütés hátterében sokféle betegség, probléma, jelenség állhat. A kiütések mindkét nemet, és minden korosztályt érinthetik a csecsemőktől az idősekig. A kiütés jelentkezhet egy kisebb bőrfelületen, de az egész testre is kiterjedhet. A bőrtünetek sokszor jellegzetes mintázatot követnek, így a kiütések szerepet játszhatnak egy-egy betegség diagnózisának felállításában, illetve pontosításában is. Mivel a kiütés hátterében meghúzódó okok különbözőek lehetnek, a terápiát is ezen okok alapján kell meghatározni.

A bőrkiütéseknek számos oka lehet

A bőrkiütéseknek számos oka lehet

A nagy dilemma: kiütés vagy allergia?
A viszkető, hámló, kiszáradt bőr gyakori jelenség, különösen a kéz és arc területén. Bizonyos esetekben a tünetek kiváltó oka nem egyszerűen az időjárás, vagy a rosszul megválasztott kozmetikumok - hanem mi? Kattintson!

A kiütések ellen gyakran alkalmaznak helyileg ható gyulladáscsökkentő krémeket, olyan balzsamokat vagy ecsetelőket, melyek a viszketést csökkentik, de bizonyos esetekben szisztémás, szájon át szedhető gyógyszerekre is szükség lehet. A kiütések az esetek nagy részében hirtelen alakulnak ki, és egy-három hét alatt múlnak el (függően az alapbetegségtől, illetve attól, hogy milyen kezelést alkalmaznak rájuk).

Kiütést okozhat allergia (ételre, gyógyszerre, festékre, tisztítószerre, rovarcsípésre, fémre stb), a bőrre került irritáló anyag (vegyszer vagy növényi kivonat), hőség vagy napsütés, ekcéma vagy dermatitisz, a bőr kidörzsölődése, fertőző betegség (szifilisz, skarlát, bárány- vagy rózsahimlő, kéz-láb-száj betegség stb), autoimmun betegség. A kiütéseket, különösen akkor, ha egyéb tünet is társul melléjük, mindenképpen érdemes orvosnak megmutatni!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.