A napallergia leggyakoribb tagja az úgynevezett polimorf fény-exanthema, ami tulajdonképpen egy kórok nélküli, fény hatására kialakuló bőrtünet. A köznyelv fényallergiának nevezi a fototoxikus, fotoallergiás reakciókat is. Viszont ez esetben az allergiás reakció nem a fény hatására indul el - derül ki legújabb cikkünkből .
A napfény okozta csalánkiütés meglehetősen ritka, ám a polimorf fény-exanthema már viszonylag gyakori, a rá való hajlam genetikailag átadódik. Az allergiás reakciókat nem a napfény indítja el, hanem az, hogy az elfogyasztott élelmiszerek vagy gyógyszerek, bőrre kent krémek fény vagy napozás hatására allergiás reakciót váltanak ki.
Kezelése során először mindig azt kell meghatározni, hogy milyen jellegű napallergiáról van szó, mi a pontos kiváltó ágens. Ha fototoxikus reakcióról van szó és a kiváltó ok ismert - például valamilyen krém vagy gyógyszer -, akkor a kezelés annak elhagyását jelenti. Emellett az adott területet hűteni, hűsíteni kell. Súlyos esetben szükség lehet helyi kezelésre, gyulladáscsökkentő, szteroid tartalmú krémekre. Indokolt lehet antihisztamin tartalmú gyógyszer szedése is.
Szoláris urticaria esetében a direkt napfény kerülése segítheti az allergiás reakció kialakulásának megelőzését. Akinél enyhébb formában jelentkezik a polimorf fény-exanthema, annak érdemes fokozatosan fokozatosan hozzászoktatnia bőrét a naphoz. Azaz már az első tavaszi napsugarak megjelenésekor fényvédőt kell használni azokon a területeken, ahol a panaszok jelentkezni szoktak, és még azzal együtt is csak fokozatosan szabad csak növelnie a napon eltöltött időt.
Bővebb leírást a Betegségek A-Z napallergia szócikkében olvashat.