Az izomgyengeséggel és bőrkiütéssel járó dermatomyositis nevű autoimmun betegség gyakrabban fordul elő a magas UV-sugárzású helyeken élő nőknél, bár az ok-okozati viszonyt nem tudták bizonyítani.
Dr. Frederick W. Miller, a NIEHS Környezet-autoimmunitás Csoport Klinikai Kutatóprogramjának vezetője szerint nem ismert annak oka, miért alakulnak ki gyakrabban az autoimmun betegségek a nőknél. A dermatomyositis és az UV-sugárzás kapcsolatát csak a nőknél sikerült igazolni, ennek oka az lehet, hogy a nők másképp reagálnak az UV-sugárzásra. Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a nőstény egereknél súlyosabb bőrgyulladás alakul ki UV-sugárzás hatására.
Az autoimmun betegekben az immunrendszer általában az izomszövetet vagy a bőrt támadja meg, ritkán más szövetek is érintettek. A dermatomyositis jellemzően lilásvöröses bőrkiütéssel jár a felső szemhéjon vagy a kézfejen, a betegek állapota a napsugárzás hatására gyakran romlik.
A vizsgálatban 380 dermatomyositisben vagy polymyositisben szenvedő beteg autoantitesteit határozták meg, melyek az adott betegségre jellemzőek. "A dermatomyositisszel összefüggő egyik antitest az anti-Mi-2 fehérje, amelyről korábbi kutatások bebizonyították, hogy az UV-sugárzás megnöveli az autoantitesteket megkötő fehérje szintjét" - magyarázta Miller. Bár az autoimmun betegségek kialakulásának oka még nem ismert, a kutatók azt gyanítják, hogy a környezeti hatások hozzák létre azokat a genetikailag hajlamos emberekben.
A tanulmány az Arthritis & Rheumatism folyóirat augusztusi számában jelent meg.