Komolyabb sérülések esetén sok időbe telhet, mire az teljesen meggyógyul, és még ilyenkor is előfordulhat, hogy maradandó hegesedéssel jár. Ezt orvosolná most a Stanford Egyetem tudósai által kifejlesztett okossebtapasz.
Az okoseszköz bioérzékelőkkel és vezeték nélküli elektromos stimulációval segíti a lassan gyógyuló sérüléssel küzdők mielőbbi felépülését. A tapasz vezeték nélküli áramkörökből áll, amelyek hőmérsékleti és váltakozó áramú ellenállást alkalmazó érzékelőkkel monitorozzák, hogyan gyógyul a seb.
Fertőzött sebnél is működik
Abban az esetben, ha a seb fertőzött vagy lassan gyógyul, az érzékelők informálják a rendszert, hogy alkalmazzon elektromos stimulációt a seb területén. Ez ugyanis gyorsabb összezáródásra készteti a szövetet, ráadásul az esetleges fertőzések veszélyét is csökkenti. Az eszköz teljesen vezetékmentes, és mivel a seb felületéhez tapad, bevonták egy polimert tartalmazó hidrogéllel is, amely segít távol tartani a kórokozókat.
Korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy néhány évvel ezelőtt már létezett az okossebtapasz elődje. Az átlagos kinézetű tapasz attól függően változtatta meg a színét, hogy milyen pH-értéket észlelt az alatta lévő bőrben. Ha fertőzés alakul ki a sérülés helyén, a közeg lúgosabbá válik, a pH-érték 6,5 és 8,5 közötti, ezt észlelve pedig a sebtapasz színe is élénk lilára vált.
Jó tudni a sebkezelés lépéseit
A sebkezelés lépéseit mindenkinek érdemes betartania a fertőzések elkerülése érdekében. Mielőtt otthoni körülmények között szeretnénk ellátni egy sérülést, elsődleges feladat az alapos kézmosás, elsősorban fertőtlenítő hatású készítménnyel. A seb megtisztítása és fertőtlenítése után fedjük be azt erre megfelelő sebkötözővel, a fedetlen sérülés ugyanis jóval nagyobb eséllyel fertőződik el. Amennyiben a sérülésben idegentestet, például szilánkot vagy kődarabot látunk, azt mindenképp távolítsuk el egy alaposan lefertőtlenített csipesszel, és csak ezt követően zárjuk le a sebet.