Meglepő okok állhatnak a fénylő, zsíros bőr mögött

A túlságosan csillogó, fényes bőr sokak számára zavaró lehet. Ám amikor megpróbálunk enyhíteni az ezzel járó kellemetlenségeken, tudtunkon kívül súlyosbíthatjuk a már meglévő problémát.

Nem mindig könnyű rájönni, mitől válik az arcbőr fényessé, és így azt is megnehezíti, hogy megoldást találjunk a problémára. Szerencsére a csillogást okozó zsír nem rossz dolog, sőt, a bőr védőrétegének része. Néha azonban a környezet, az egyes kozmetikumok, de akár a hormonok is felboríthatják a bőr természetes egyensúlyát.

A fényes bőrt okozó zsír a faggyúmirigyekből származik. A faggyúmirigyek gyakran a szőrtüszők körül jelennek meg, és faggyút, vagyis egy ceramidokkal teli zsíros anyagot választanak ki. A ceramidok lényegében olyan zsírsavak, amelyek segítenek kialakítani a bőr védőgátját. Ez a gát a környezeti stressz, például a napfény vagy a környezetszennyezés ellen hivatott védelmet nyújtani. A ceramidok segítenek a bőr nedvességtartalmának szabályozásában is.

bőrproblémák, zsíros bőr, problémás bőr, bőrproblémák
A házi praktikák olykor hatásosak, de akaratlanul is súlyosbíthatják a meglévő problémákat. Fotó: Getty Images

A faggyú túltermelődésének jelei

Mivel a bőr alapvetően egy vékony réteg, a zsír filmként jelenhet meg a felszínén. Természetesen a fénylő bőr nem feltétlenül jelenti, hogy az nem egészséges. „Teljesen egészséges és normális, ha a bőrnek van némi csillogása, a csillogás vagy ragyogás hiánya a rossz táplálkozás, az elégtelen alvás és a kiszáradás jele lehet. Ha azonban az arcunk napközben válik rendkívül zsírossá vagy fényessé, akkor jó eséllyel a faggyútermeléssel van probléma” –  magyarázta Stacy Chimento, a Miamiban található Riverchase Dermatology bőrgyógyásza.

A fénylő bőr kialakulásának többféle oka is lehet. Egyrészt, ha valakinek több faggyúmirigye van, alapvetően zsírosabb lehet a bőre, mint annak, akinek kevesebb van. A faggyúmirigyek száma genetikailag meghatározott. Hooman Khorasani, a New York-i Mount Sinai egészségügyi szolgáltató bőrgyógyászati és kozmetikai sebészeti részlegének vezetője szerint a világos bőrűeknek gyakran több faggyúmirigyük van. A T-zóna – azaz a homlok, az orr, az áll és a száj környéke – szintén tele van faggyúmirigyekkel, így általában ez az arc legzsírosabb része – tette hozzá.

A felesleges faggyú mellett más tényezők is hozzájárulhatnak a fénylő és zsíros bőr kialakulásához. Például a hormonok (különösen serdülőkorban vagy terhesség alatt), egyes gyógyszerek, a szorongás vagy stressz, a környezeti tényezők és az izzadás.

Fénylő homlok és orr, gyakori mitesszerek, kitágult pórusok - ezekkel a tünetekkel kell megküzdenie azoknak, akiknek zsíros a bőrük. Azonban bizonyos szempontból szerencsések, ugyanis a zsíros bőr öregszik a leglassabban.

A túlzott hámlasztás is megváltoztathatja a bőr természetes védelmi funkcióját, ami kiszáradáshoz vezethet. Azok a termékek, amelyek megfosztják a bőrt a természetes olajoktól, szintén hozzájárulhatnak a problémához. A szakember szerint amikor a bőrünkből hiányzik a nedvesség, feszesnek érezhetjük és viszkethet is. Ha valaki túl gyakran mossa az arcát, de nem hidratálja, a bőr kompenzálva ezt túlzott faggyútermeléssel reagálhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összességében számos tényező játszik szerepet abban, hogy mennyire zsíros a bőrünk. Van, amire nem tudunk hatni (ilyen például a genetika), és van, amire igen. Azt például mi dönthetjük el, hogy milyen bőrápolási rutint követünk. Mivel azonban mindenkinek más típusú a bőre, ha aggályok merülnek fel, érdemes szakképzett bőrgyógyásszal konzultálni. Mert bár az otthoni praktikák olykor hasznosak lehetnek, előfordulhat, hogy akaratlanul is súlyosbítjuk velük a már fennálló bőrproblémánkat. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.