A fibróma a testen megjelenő, kötőszövetből kialakuló, jóindulatú daganat. Több altípusa létezik: a kemény fibróma (fibroma durum) számos rostból és kevés sejtből áll, Ennek altípusa a keloid, mely a hegeket borító sejtek burjánzásából alakul ki.
A lágy fibróma (fibroma molle), illetve vadhús (fibroma pendulans) ezzel szemben olyan sejtburjánzás, mely számos, lazán kötődő sejtet és kevesebb rostot tartalmaz. Ezek a fibrómák elsősorban a nyakon, a lágyékon, a hónaljba vagy a szemhéjon - vagyis olyan helyeken, ahol a bőr "meggyűrődik" - alakulnak ki, de természetesen a test bármely területén megjelenhetnek.
A vadhúsok többnyire nem változnak az idő előrehaladtával, nem változik a méretük sem. Általában rizsszem vagy borsszem nagyságúak, és nem okoznak semmilyen problémát, de időnként irritálhatja őket az ékszerviselés, a ruházat vagy a borotválás.
A fibróma típusai
Az angiofibróma apró, fényes, barna vagy pirosas színű bőrhiba, mely a kötőszöveten kívül számos kitágult véreret tartalmaz, és főleg az arcon jelenik meg. A cisztás fibróma középen lágyabb, és kitágult nyirokereket is tartalmazhat. A csontos fibróma kemény és rostos, a legtöbbször az állkapcson vagy a szájon található, és gyakran valamilyen sérülés, törés következtében alakulhat ki. Ezek a típusú fibrómák időnként meglehetősen nagyra megnőhetnek, fájdalmasak lehetnek, ezért műtét útján kell eltávolítani ezeket.
A legtöbb fibróma a test különböző külső felületein jelenik meg, de a fibróma szinte minden szerven kialakulhat. Például a csontokon, a bőrszövet alatt, a méhen, a petefészkeken, vagy a központi idegrendszer bizonyos területein is. A ritka csontrendszeri fibrómák az alsó állkapcson, a combcsonton vagy a medencecsonton jelennek meg, és többnyire véletlenül fedezik fel őket.
Fibróma eltávolítása
Ha a fibróma rossz helyen van, zavar bennünket, esztétikai problémát okoz, akkor távolíttassuk el szakorvos segítségével. Az eltávolítás csak ebben az esetben indokolt, mivel a fibróma sosem válik rosszindulatúvá. Időnként fájdalmat, duzzanatot vagy folyadékfelgyülemlést okozhat, ekkor ajánlatos műtéti úton eltávolíttatni. Ez általában gyors műtét, mely kórházi tartózkodást sem igényel.