Egy új bőrápolási termék használata során előfordulhat, hogy a bőrünk állapota eleinte rosszabbra fordul. Ezt a szépségápolásban „purging”-nek, azaz kipattogzásnak nevezik. A folyamat lényege, hogy bőr megpróbál alkalmazkodni egy adott termékben található aktív hatóanyagokhoz, ami az arcbőrünk állapotának kezdeti romlásával jár. Ez intenzív aknésodásig is elmehet, emiatt pedig könnyű összetéveszteni a jelenséget a súlyos allergiás bőrreakcióval – a kettő között azonban nagyon fontos különbséget tennünk.
A FOREO tájékoztatója alapján bemutatjuk, hogyan is zajlik pontosan a purging, és honnan tudhatjuk, hogy a bőrünk csupán egy tisztulási folyamaton megy-e keresztül, vagy esetleg nagyobb a baj.
Mi okozza a purginget?
Az új termék használatakor a bőr olyan összetevőkkel – például retinollal vagy különböző, nem káros savakkal – találkozhat, amikkel korábban még nem. Ezek olyan hatóanyagok, amelyek a bőr hámlasztására szolgálnak, a bőr pedig az ezekre adott válaszreakcióként fokozott faggyútermelésbe kezd. Ennek eredményeképp pórusaink eltömődhetnek, ami még több pattanás megjelenéséhez vezet.
Ne essünk azonban kétségbe, hiszen a kipattogzás annak jele is lehet, hogy a bőr éppen tisztul, egészen a legmélyebb rétegektől kezdve. Amint pórusaink ismét szabaddá válnak, és szervezetünk hozzászokik az ismeretlen összetevőkhöz, bőrünk napról napra tisztábbá és üdébbé válik. További kedvező hatása a purgingnek, hogy sejtjeink anyagcseréje felgyorsul, bőrünk tehát a szokásosnál gyorsabb regenerálódásra lesz képes.
Habár ijesztőnek tűnhet, ahogy bőr reagál ezekre az összetevőkre, az AHA-k és BHA-k (glikolsav, tejsav, mandulasav), a retinoidok, a peptidek, az antioxidánsok és a C-vitamin hosszú távú használata mégis arcunk kitisztulásához vezetnek. (A fent említett hatóanyagokon kívül viszont a béta-hidroxi savak – pl. a szalicilsav – és az oktopamin is hámlasztj bőrt.)
Purging vagy allergiás reakció?
Ha száraz, érzékeny bőrünk van, előfordulhat, hogy nem tudjuk megállapítani, hogy kezdeti rosszabbodással vagy szervezetünk ellenállásával van-e dolgunk. A legkönnyebb, ha megfigyeljük, hogy arcunk mely területén jelennek meg a pattanások. A purging általában ott intenzív, ahol korábban is jellemző volt a pattanások megjelenése, és ebben az esetben inkább apró, fehér dudorok feltűnése lesz jellemző. Ennek oka, hogy a fent felsorolt hatóanyagok általában a már eleve problémás területeket célozzák meg először, legyen az orca vagy homlok.
Az aknés pattanások megjelenésekor teljesen mást tapasztalhatunk: az arcon szétszórva, és sokkal kiszámíthatatlanabbul jelennek meg a gyulladt kitörések. Gyógyulásuk is hosszabb ideig tart, irritációt, viszketést és égő érzést okozva. Ha bőrünk hosszú ideig, akár 6-8 héten át is ilyen gyulladásos állapotban van, és a fennálló helyzet súlyosbodik az új termék használatával, valószínűleg itt az ideje, hogy kíméletesebb összetevőkre váltsunk.
Felgyorsítható a bőr tisztulása?
Általánosságban elmondható, hogy a bőr állapotának kezdeti romlása nem tart tovább 4-6 hétnél. Ezt felgyorsítani nem tudjuk, de elviselhetőbbé tehetjük ezt az időszakot. Kezdetnek győződjünk meg arról, hogy arcápolási rutinunk valóban megfelel bőrünk igényeinek. Csak olyan termékeket használjunk, amelyek hatóanyagai megfelelnek egyedi bőrtípusunknak, miközben gyengéden tisztítják és ápolják azt.
Arcbőrünk állapotát azonban nemcsak célzott kezelésekkel javíthatjuk, hanem olyan egészséges szokásokkal is, mint a rendszeres testmozgás és a meditáció. Mindig aludjunk eleget, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, és igyunk elegendő folyadékot. Az öngondoskodás a legjobb módja annak, hogy testünk és lelkünk is minél gyorsabban tisztuljon és gyógyuljon.
Bízzunk a folyamatban
Bármennyire is kétségbeejtő látni, hogy bőrünk irritálttá válik és kipattogzik, ne gondoljunk egyből a legrosszabbra! Fontos, hogy türelmesek legyünk, és hagyjunk időt a bőrünknek az alkalmazkodásra. Ha kitartunk, akkor 2023 valóban a makulátlan bőr éve lehet.