Mikor beszélhetünk hiperpigmentációról?

Az egyik legsűrűbben előforduló kozmetikai probléma az egyenetlen színű, foltos bőr. Az úgynevezett hiperpigmentáció számos okból megjelenhet, és ha nem foglalkozunk vele, egyre hangsúlyosabbá válhat.

Ha a szervezetünkben található festékanyag (melanin) valamilyen okból túlképződik, bőrünk rendszertelenül foltossá válhat. Ezek a sötét, lapos, barna színű - sokszor akár feketébe hajló pigmentfoltok általában az arcon, a homlokon, a szem és a száj körül jelennek meg. Kialakulásukban szerepet játszhat az életkor - idősebbeknél karon és a kézfejen is jellemző -, valamint a genetika és egyéb tényezők.

Így akadályozhatjuk meg a bőr öregedését A napfény elengedhetetlen a szervezet számára. Hozzájárul a csontfejlődéshez, nélkülözhetetlen D-vitamin termelődéséhez, valamint növeli a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel szemben. Kattintson a részletekért!

Hormonális változások

Az akár nagyobb területre kiterjedő, sötét hiperpigmentációk egyik oka a nőknél a hormonális változás, amely - a fogamzásgátló tabletták szedése és például a klimax mellett - elsősorban a várandós nőket érinti. A terhességi maszknak is nevezett melazma kialakulásáért a megnövekedett ösztrogénszint a felelős, amelyet a nem megfelelően kiválasztott kozmetikumok és az erős napfény tovább erősíthet.

Napsugárzás, betegségek, sérülések és gyulladások

A jellemezően kisebb területeken megjelenő májfoltokat a napsugárzás okozza. Ha nem védekezünk megfelelőképpen, a foltok könnyen sokasodhatnak, illetve egyre sötétebbé válhatnak. Gyakran előfordul az is, hogy sérülések, vágások, égések, horzsolások, kozmetikai kezelések, pattanások vagy akár ekcéma és pikkelysömör idéznek elő foltos bőrt. Szintén hiperpigmentációt okozhatnak továbbá bizonyos betegségek, gyógyszerek, vitaminhiány, valamint különböző bőrgyulladások is.

A kisebb területeken megjelenő májfoltokat a napsugárzás okozza. Fotó: Getty Images
A kisebb területeken megjelenő májfoltokat a napsugárzás okozza. Fotó: Getty Images

A már kialakult foltok halványítása

Hiperpigmentáció esetén olyan komplex megoldásra van szükség, amely egyszerre képes hatékonyan visszafogni a melanin termelődését és felgyorsítani a már meglévő foltok halványítását. Ezt a drasztikusabbnak számító kémiai hámlasztások vagy a különböző lézeres kezelések mellett célzott kozmetikumok rendszeres használatával is elősegíthetjük. Elérhetőek például olyan hámlasztó hatású koncentrátumok, amelyek magas AHA/BHA-, valamint tiszta, aktív C-vitamin-tartalmuknak köszönhetően halványítják a pigmentfoltokat, és ragyogóbbá teszik a bőrt.

Az antioxidáns tulajdonságú E-vitamin, valamint a glabridintartalmú termékek csökkentik a melanin túltermelését okozó gyulladásokat, és védelmet nyújtanak a korai bőröregedés ellen. Az andrographolid és az azelainsav úgy veszik fel a harcot a nemkívánatos foltok ellen, hogy korlátozzák az újabb festékanyag termelődését, az epidermactiv pedig fokozza a hiperpigmentált sejtek eltávolítását.

Megfelelő fényvédelem és egész napos ápolás

A bőrfoltosodás megelőzése érdekében elsődlegesen fontos a megfelelő napvédelem. Ha hajlamosak vagyunk a hiperpigmentációra, válasszunk mindig a bőrtípusunk számára megfelelő, magas faktorszámú fényvédőszereket, amelyek nem csak az UV-sugárzás ellen hatásosak, hanem komplex összetevőket tartalmaznak. Ilyen például az E-vitamin, valamint az ázsiai gázló növény kivonata: védik és regenerálják a bőrt, miközben minimalizálják az újabb pigmentfoltok megjelenésének kockázatát.

Az UV-védelmet nyújtó nappali krémek mellett érdemes olyan éjszakai használatra javasolt kozmetikumokat alkalmazni, amelyek célzott kezelést nyújtanak és egységesítik az arcbőr tónusát. A bőrápolás előtt ne feledkezzünk meg a speciális arctisztásról sem. Azok az arclemosók, amelyek citromsavat tartalmaznak, már önmagukban is elősegítik az epidermisz megújulását és a pigmentfoltok halványítását.

Az érzékeny területek speciális védelme

A súrlódásnak kitett bőrfelületek - például a térd, könyök, nyak, hónalj, comb, ágyék, illetve a szőrtelenített területek - szintén fokozottan hajlamosak a pigmentációs problémákra. Szerencsére ma már elérhetőek olyan termékek, amelyeket kifejezetten az érzékeny bőrterületek ápolásra fejlesztettek ki. Ilyenek a barna tengeri alga kivonatot tartalmazó kozmetikumok is, amelyek speciális igények szerint ápolják és nyugtatják a bőrt, és ezáltal hatékonyan képesek megelőzni a gyulladások következtében létrejövő hiperpigmentáció kialakulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra