Állati szövetdarabokon már igazolták a hatékonyságát a szernek, amely napfény nélkül ösztönzi barnulásra a bőr felső rétegeiben lévő pigmentsejteket. Ezzel a szerrel azok a vörös hajú és érzékeny, fehér bőrű emberek is le tudnak majd barnulni, akiknél korábban a napozás csak leégést okozott. A Massachusetts Központi Kórház kutatói remélik, hogy a szer megoldást jelenthet az ijesztő számban emelkedő melanómás esetek megelőzésére.
Barnulás napfény nélkül
Néhány évszázaddal korábban a hófehér bőr volt a divat, manapság pedig éppen azért fekszünk ki minél többet a napra, hogy jól lebarnuljunk. A barnulás a bőr védekezőreakciója a káros ultraibolya sugárzás hatásai ellen, és bár kis mértékben hasznos a bőrben fokozódó D-vitamin termelése miatt, ha túlzásba visszük, leéghetünk, és a bőrrák kialakulásának is nő a veszélye. A szer használata anélkül ösztönzi a barnulásért felelős melanin termelődését, hogy ki kellene tenni a bőrt a nap káros hatásainak.
A kutatást végző Dr. David Fisher felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi években nem történt jelentős áttörés a melanoma kezelésében, holott a betegség évről évre több embert érint. A későbbiekben a szert napvédő krémmel kombinálnák a maximális hatás eléréséért, addig pedig a kutató is azt javasolja, hogy bőrtípustól függően mindenki használjon minél magasabb faktorú napkrémet, főképp a napsütéses nyári hónapok alatt. Több vizsgálatra lesz szükség, mielőtt az önbarnító készítmény kereskedelmi forgalomba kerülhet, a kutatók azonban eddig bizakodóak a hatásait illetően.
A melanoma leggyakrabban a 40 és 50 év közötti életkorban jelentkezik. A legtöbb európai országban csaknem kétszer annyi nő betegszik meg, mint férfi, de az Egyesült Államokban és Ausztráliában a két nem érintettségi aránya nagyjából azonos. Leggyakoribb előfordulási helye nőkön a lábszár és az arc, míg férfiakon elsősorban a törzs, leggyakrabban a hát. Mindkét nemben a 65 év feletti korosztálynál az arc a legjellemzőbb kiindulási terület. Kialakulásáról, jeleiről és a kezelésről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!
Forrás: BBC News