A nyelv, amellett, hogy hordozza az ízérzékelés szervét és közreműködik a táplálék kiválasztásánál, a szervezet állapotát is tükrözi (természetesen a szájnyálkahártyával együtt). A nyelvlepedék és a szájnyálkahártya változásai máj-, gyomor- vagy bélmegbetegedésekre utalhatnak, cukorbetegséget, vérképzőrendszeri megbetegedést vagy akár rákot is jelezhetnek. A szájnyálkahártyán és a nyelven lévő jellemző és feltűnő elváltozások figyelmeztetnek arra, hogy felkeressük az orvost vagy a fogorvost.
"Szőrnyelv"
Tünetek: A nyelv barna vagy barnásfekete színű. A kórkép lényege: a papillák túlburjánzása és rendellenes előemelkedése. A gomba által okozott elváltozás nem veszélyes és nem jár fájdalommal, de viszkető érzést kelthet a megnagyobbodott papillák szájpadhoz dörzsölődése miatt.
Okok: A betegség hátterében láz, csökkent nyálelválasztás, túlzásba vitt szájvízhasználat, dohányzás, spontán vagy túlzott antibiotikum-kezelés, esetleg gombás fertőzés állhat. A nagy dózisú antibiotikum megzavarja a száj belsejének biológiai egyensúlyát, és ezzel kedvező téptalajt biztosít a kórokozó gombák megtelepedéséhez.
Kezelés: A tünetek általában maguktól megszűnnek. Mindig az okot kell kezelni, pl. gombás fertőzésnél gombaellenes szerek használhatók, amelyekkel naponta többször kell a nyelvet bedörzsölni.
Szájpenész
Tünetek: A szájpenész (candidiázis, régebbi nevein soor vagy monoliázis) egy sarjadzó gomba, a Candida albicans elszaporodása következtében alakul ki, ami az egész szájnyálkahártyát megbetegíti, a nyelvet is beleértve. A vörös szájnyálkahártyát fehéres, laposan kiemelkedő foltok tarkítják (a tejfölszerű foltok a gyöngyvirágra emlékeztetnek). A száj általában száraz és a nyál savanykás. A foltok helyén felületes fekélyek képződhetnek. A gomba az emésztőrendszer többi részét is károsíthatja, leginkább a nyelőcső alsó szakaszát, ezért bizonyos betegeknél táplálkozási nehézségek alakulhatnak ki, a csecsemők kiszáradhatnak.
Okok: A gombás fertőzések oka napjainkban, a kiterjedt antibiotikum használattal kapcsolatos, ami a száj belső bakteriológiai flórájának elpusztításával kórokozó gombák megjelenését. A gombás fertőzések legfőbb okai: bizonyos gyógyszerek (immunhiányos esetekben), egyes betegségek, pl. cukorbetegség, elhízás, valamint terhesség, hiányos táplálkozás.
Veszélyek: A kórokozó gomba általános fertőzést okozhat, ami érintheti a bélrendszert, a húgyutakat, a légutakat, sőt a hüvelyt is.
Kezelés: A száj és a nyelv gombásodása esetén az orvos gombás fertőzések elleni gyógyszert (antimikotikus készítményt) ír elő. A száj alkalikus oldattal történő öblítése, a helyes táplálkozás és a multivitaminok segítik a gyógyulást.
Térképnyelv (lingua geographica)
Tünetek: A térképnyelv változatos foltjai - amelyeknek kialakításában az egyes területeken a nyelv szemölcseinek (papilláinak) elsimulása is szerepet játszik - változatos vidékhez teszik hasonlóvá a nyelvet. Tarka, szabálytalanul elhelyezkedő foltok borítják, amelyek vörhenyesek és/vagy fehéres színűek. Bizonyos területeken elsimulnak a papillák (kis nyálkahártya kiemelkedések, a nyelv szemölcsei, amelyeken az ízlelőbimbók találhatók). Az összkép egy többé-kevésbé földrajzi térképhez hasonlít. A számos folt nagysága és formája napról-napra változik.
Okok: A betegség oka a nyelv nyálkahártyájának tisztázatlan eredetű gyulladása.
Kezelés: A tünetek ahogy jöttek, úgy el is tűnhetnek maguktól, kezelés nélkül, majd néhány hónappal később ismét visszatérhetnek. Rendkívül fontos orvoshoz fordulni annak tisztázására, hogy nincs-e daganatos elváltozás a térképnyelv hátterében. Kerülni kell az erősen fűszeres (borsos, csípős paprikás) ételeket és a szénsavas italokat, amelyek mind izgató tényezők lehetnek. 50.sz.