A pikkelysömör krónikus, hosszan tartó bőrbetegség, amely jelenleg gyógyíthatatlan, ám megfelelő készítmények alkalmazásával tünetmentessé tehető. A pszoriázisos betegek számos esetben szenvednek a fizikai tünetek mellett lelki eredetű problémákkal is, amelyeket szintén nem szabad elhanyagolni, különösen nem nyáron.
Pszichés következmények
"A bőr különösen kiemelkedő szerepet játszik a társas érintkezések során: meghatározza a megjelenésünket, árulkodik a belső harmóniáról, ápoltságunkról, és intim kapcsolatainkban a tapintás/érintés/szeretet-kifejezés közvetítője. Éppen emiatt a bőr bármely előnytelen elváltozása súlyos önértékelési zavarokat, a társas kapcsolatokban komoly gátlásokat képes előidézni. Elkerülő viselkedés is kialakulhat: az érintett személy ilyenkor óvakodik az új ismeretségektől, a kapcsolatteremtéstől, elutasítja a szexuális együttlétet, hogy ne kelljen kudarcot megélnie. Bizonytalanná válhat a fellépése, hiszen egy látható probléma miatt sérülékenyebbnek érezzük magunkat mások támadásaival szemben. Összességében ezek a következmények szorongásos-, illetve hangulati nyomottságra utaló tüneteket válthatnak ki, melyek ráadásul megnehezítik a gyógyulást. A tünetek enyhítésének ezért előfeltétele, hogy e folyamat ne bontakozhasson ki, hanem idejében megfelelő segítséggel saját kézbe kerüljön a betegség visszaszorítása, ezáltal a magabiztosság megőrzése" - mondta dr. Almási Kitti, klinikai szakpszichológus.
A pszichológus szakemberek a stresszfaktorok beazonosítása és csökkentése mellett a páciens önértékelésén, pozitív önképének javításában is segíthetnek. Ennek hatására a pszoriázisos tünetek csökkenhetnek. Továbbra is fontos azonban az érintett bőrfelület(ek) kezelése, tünetmentes szinten tartása a megfelelő készítmények együttes alkalmazásával.
A betegségről
A pszoriázis , ismertebb nevén a pikkelysömör olyan bőrbetegség, amely a bőr, körmök, ritkább esetben a nyálkahártya megbetegedését okozza. Az elváltozás során a bőr szarutermelő sejtjei (keratinocyták) túlburjánzanak, működésük fokozódik, ami a bőr fokozott elszarusodásával jár. Krónikus, hosszan tartó betegség, sajnos kiújulásra hajlamos. A pikkelysömör az egész testen bárhol megjelenhet. A tünetekből rendszerint különlegesebb, bonyolultabb, szövettani vizsgálat nélkül tudja diagnosztizálni a bőrgyógyász a pikkelysömört, mivel jellegzetes kinézete van. Vannak tipikus helyei: hajas fejbőr, végtagok feszítő felszíne (térd, könyök), körmök.
A pikkelysömörre jellemző elváltozások viaszfehér, vaskos pikkelyes felrakódásokra hasonlító pörkök, amelyek szövődménymentes esetben szárazak. A betegség másik formája hirtelen jelentkezik a testen, eleinte 1-2 mm átmérőjű, később 2-5 mm-re növő, élénkvörös, bőr felszínéből kiemelkedő csomócskák formájában. Néhány esetben pedig, az egész tesztet befedő pikkelysömörös bőrfelszín alakul ki. Gyakran a körmökön is megjelennek tűszúrásnyi, pontszerű gödröcskék a körömlemez felületén, ami a köröm fénytelenséget, deformáltságot okoz.
A pszoriázis az életet nem veszélyeztető betegségek csoportjába tartozik, de ugyanakkor az életminőséget rontó bőrbetegségek egyike. A pikkelysömör nem fertőz, így a beteg környezetére nem veszélyes. A magyar lakosság jelenleg mintegy 4 százalékát érinti.