A pityriasis alba egy olyan ismeretlen eredetű bőrelváltozás, amely körülhatárolt, de nem éles szélű fehér foltok formájában jelenik meg. Elsősorban gyerekeknél jelentkezik, és leggyakrabban kiszáradt bőrön tűnik föl. A panasz fiatal lányok arcán, vállán és a karján lehet a legfeltűnőbb, de a testen bárhol, például a combon is megjelenhet.
A betegség okai nem tisztázottak
A tüneteket a laikus szem gyakran összekeveri gombás fertőzésekkel (nagyon hasonlít a napgombához, a pityriasis versicolorhoz), és sokszor aszerint is kezelik. A pityriasis alba fehér fontjai nem éles szélűek, de jól körülhatároltak. Kezdetben sokszor hámlanak, halvány vörösesek, olyanok, mintha gyulladtak lennének. Amikor meggyógyulnak, a helyükön tartósan fehér foltok maradnak vissza, de egyes esetekben a bőr visszapigmentálódik.
Kialakulásának pontos oka nem ismert, de azt már megfigyelték, hogy leggyakrabban ekcémás hajlam talján alakul ki, így sokszor az ekcéma egyik melléktüneteként jelentkezik. Egyes teóriák szerint a jelenség hátterében az áll, hogy az ekcémás gyulladás a bőr pigmentsejtjei ellen autoimmun reakciót indít be, emiatt fehéredik ki a bőr bizonyos helyeken. Mások pedig úgy gondolják, hogy a tüneteket bizonyos baktériumok túlszaporodása okozza, egyértelműen bizonyítani azonban még egyik elméletet sem sikerült.
Megnehezíti a kezelést, hogy a kiváltó okok sem tisztázottak még. A bőrgyógyászok gyulladáscsökkentő készítményekkel, visszazsírozókkal, kortikoszteroid tartalmú kenőcsökkel kezelik a problémát, illetve ha a probléma mögött a baktériumok túlszaporodását sejtik, antibiotikumos kenőcsöket is alkalmaznak. Van olyan érintett, aki teljesen meggyógyul, míg másoknál a panasz elhúzódóan fennáll, sőt előfordul, hogy valaki maradandóan fehér foltos marad. Ez nagyon változó, de a kezelés általában több hétig tart.