„Ha rózsaszín foltokat észlelsz a kád lefolyója, a zuhanyfüggöny vagy a csaptelep körül, esetleg a mosogatógépben, akkor valószínűleg rózsaszín penésszel van dolgod, amely leggyakrabban a vizes helyiségekben jelenik meg” – olvasható az Otthonok & Megoldások cikkében. Mint kiemelték, az úgynevezett rózsaszín penész valójában nem gomba, hanem a Serratia marcescens baktérium telepe. Ez egy olyan baktériumfaj, amely a nedves környezetet kedveli, a zsíros anyagok – például a szappan- vagy samponmaradványok – pedig különösen kedveznek a szaporodásuknak.
3 dolog, amely kedvez a rózsaszín penész kialakulásának
Nem véletlen, hogy a rózsaszín penész a fürdőszobában, a mosókonyhában, illetve a vízzel üzemelő háztartási gépekben telepszik meg a leggyakrabban. Elszaporodásához ugyanis az alábbi három szempont szükséges:
- Nedvesség – A rózsaszín penész a nedves, párás helyeket kedveli. Kialakulásának megelőzése érdekében ne hagyj nedvességet a mosdókagyló és a kád szélén, illetve a zuhanykabinban.
- Rossz szellőzés – A rossz szellőzés is kedvez a rózsaszín penész elszaporodásának. Nyitott ablakkal, ajtóval, esetleg páramentesítő készülékekkel védekezhetsz ellene. A mosó- és mosogatógép ajtaját és adagolófiókját is hagyd nyitva az eszköz használata után.
- Lerakódás – A rózsaszín penészt okozó baktériumok kedvenc „csemegéje” a tusfürdő-, szappan-, sampon- vagy mosogatószer-maradék. A lerakódások megelőzése érdekében tehát ügyelj a tisztaságra és a rendszeres takarításra.
Így szabadulhatsz meg a rózsaszín penésztől
A penészgátlók alkalmazása ebben az esetben is hatékony lehet. De ha te inkább a vegyszermentes, természetes megoldások híve vagy, akkor érdemes kipróbálnod az alábbi tippet.
Szükséges eszközök:
- fehér ecet
- teafaolaj
- mosogatószivacs
- régi fogkefe
- szórófejes palack
- mikroszálas törlőkendő
- gumikesztyű és szájmaszk
Útmutató:
- A takarítás megkezdése előtt vegyél fel gumikesztyűt és szájmaszkot, hogy megvédd magad kórokozóktól!
- Tölts egy szórófejes palackba egyenlő arányban vizet és ecetet, majd alaposan rázd össze! Nagy mennyiségű, illetve makacs szennyeződés esetén nyugodtan növeld az ecet arányát, vagy akár hígítatlanul is használhatod.
- Jól permetezd be az érintett területet, majd hagyd hatni legalább 10-15 percig!
- Az hatóidő letelte után a szivacs puha felével töröld át a felületet, míg a sarkokat és a fugákat jól sikáld meg egy fogkefével.
- Alaposan öblítsd le a felületet meleg vízzel, a maradék vizet pedig itasd fel egy mikroszálas törlőkendővel!
- Hagyd teljesen megszáradni a területet!
- A rózsaszín penész visszatérésének megakadályozására töröld át az érintett részeket teafaolajjal átitatott ronggyal!