Az alvással kapcsolatban két fontos szempont van: a mennyiség és a minőség. Sokak szerint 5-6 óra alvás is elégséges lehet, de valójában legalább 7 órát kellene aludni ahhoz, hogy minden szükséges folyamat lejátszódhasson a szervezetben. Az egyik legfontosabb kritérium, hogy végbe menjen a 3-5 alvásciklus, amely meghatározott sorrendű lassú hullámú mélyalvásból és REM (álom) fázisból áll.
Ami a szép bőrt és a jó megjelenést illeti, tanulmányok igazolták, hogy azoknak, akik rendszeresen csak 5 órát alszanak, gyorsabban öregszik a bőrük. Alvás alatt ugyanis csökken az adrenalin és a kortikoszteroid hormonok szintje, ugyanakkor emelkedik a növekedési hormon szintje – ez utóbbi felelős a testi-lelki regenerálódásért. Ebből a néhány kiragadott példából is látszik, mennyire fontos a jó alvás, amely nemcsak az egészségünk és a megfelelő nappali „működésünk” záloga, hanem bizony a szép bőré is. A jó hír, hogy sokat tehetünk a kielégítő alvásért, az alváshigiéné ugyanis tanulható – figyelmeztetett dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa.
Alváshigiénés tanácsok a szakértőtől
- Legyen elalvási rutinod! – A legegyszerűbb előkészítése a jó alvásnak, ha létrehozol egy olyan rutint, amelyet mindennap könnyen követni tudsz. Ennek része lehet a besötétítés, az elektromos eszközök lekapcsolása, az olvasás, vagy éppen a bőrápolási rutin, amely nemcsak a testet, de a pszichét is előkészítheti a pihenésre.
- Vegyél egy meleg zuhanyt! – A meleg zuhany, amellett, hogy ellazít, a bőrnek is hasznos lehet. A gőz ugyanis javítja a keringést, segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, tisztítja a pórusokat, és némileg fokozza a kollagén termelődést is.
- Figyelj az esti étkezésre! – A nagyobb étkezést legalább 3 órával a lefekvés elé időzítsd, így lesz időd megemészteni a vacsorát, és könnyebben elalhatsz. Érdemes olyan élelmiszereket is beiktatni esténként a kínálatba, mint a melatonint tartalmazó kivi, a káliumban gazdag banán, valamint a magnéziumforrásként szolgáló magvak. Ugyanakkor a tervezett lefekvés előtt 8 órával már nem tanácsos koffein tartalmú italt kortyolgatni – a délutáni, esti órákra válaszd inkább a nyugtató hatású kamillateát.
- Ne elalvás előtt sportolj! – A rendszeres edzés – vagy akár csak séta, gyaloglás – mindenképpen segít a szervezet kiegyensúlyozott működésében, de azt ne estére időzítsd, ha lehet. Lefekvés előtt 3 órával már ne eddz, mert a testmozgás okozta testhőmérséklet-emelkedés akadályozhatja az elalvást segítő hormon, a melatonin termelődését.
- Aludj a hátadon! – Azon túl, hogy a háton fekvő helyzetben a gerinced és a nyakad is neutrális helyzetben pihen, az arc vérkeringése számára is ez a póz a legideálisabb. Ha az arcbőrödet meggyűrve fekszel, nyomás alá kerülnek a bőröd hajszálerei, ami reggelre puffadt arcot eredményezhet, valamint fokozza a ráncok kialakulását is.
- Éjszaka is hidratálj! – Az éjszakai hidratáló krémek minősége mellett azok alkalmazásának időpontja is nagyon fontos. Az ilyen termékek nyújtotta maximális hatás akkor érhető el, ha lefekvés előtt, a bőr felszívóképességének legalkalmasabb időpontjában kened fel a többnyire olajos bázisú, tápanyagban gazdag éjszakai krémet. Érdemes azonban kerülni a túl zsíros krémeket, mert eltömíthetik a pórusokat, rontva a bőr oxigénellátását.
Mi a helyzet, ha jó alváshigiéné mellett sem tudunk jól aludni?
Előfordulhat, hogy valaki minden körültekintés mellett sem tud jól aludni, és ennek éjszakai, nappali tünetei is megmutatkoznak. Ilyenkor érdemes egy kivizsgáláson részt venni, hiszen nem ritkán alvászavar áll a kialvatlanság hátterében. Az orvosi kivizsgálás során fény derülhet olyan alvásbetegségre vagy egyéb – belgyógyászati, pszichiátriai, fül-orr-gégészeti, kardiológiai, pulmonológiai, urológiai – eltérésekre, amelyek kezelésével az álmatlanság is megszüntethető” – hangsúlyozta dr. Vida Zsuzsanna.
„A jó alvás visszaállításával pedig a megjelenésünkért, a bőrünk szépségéért is sokat tehetünk” – tette hozzá a szakértő.