A hőség, a párás levegő, a meleg és nedves klíma, ami a cipőnkben uralkodik, ideális feltételeket teremt a lábgomba kialakulásának, illetve továbbterjedésének. Nyáron éppen ezért gyakoribb lehet a fertőzés - ehhez ráadásul az is hozzájárul, hogy gyakrabban járunk strandra, uszodába, ahol szintén igen könnyen össze lehet szedni a lábgombát! A fertőzést könnyebb megelőzni, mint kezelni - bár ma már nagyon hatékony, gyors és egyszerűen használható szereket lehet kapni a gyógyszertárban.
- A megelőzés (természetesen) otthon kezdődik: körmeink legyenek rendezettek, rövidre vágottak, tisztán tartottak. Ha gyakran járunk uszodába, akkor érdemes megelőzésként hetente egyszer gombaellenes krémet használni (még akkor is, ha nem vagyunk fertőzöttek).
- Az első és talán legfontosabb tennivaló egy megfelelő papucs beszerzése! Mezítláb lenni ugyan nagyon egészséges, de csak a saját kertünkben, otthonunkban, és ott is csak akkor, ha tudjuk, a családtagjaink közül senkinek nincs gombás fertőzése. A lábgombásodás ugyanis nagyon könnyen terjed egyik emberről a másikra.
- Papucsunk legyen jól szellőző, kellően bő, műanyagból készült, amiben a zuhany alá is be tudunk állni - ezt a papucsot ne adjuk kölcsön másnak, és időnként forró, fertőtlenítőszeres vízzel mossuk is ki!
- Az uszodába, strandra mindig a saját törülközőnket vigyük, és ezt ne adjuk kölcsön senkinek! A gombásodásért felelős kórokozók ugyanis a textíliákon is megtelepedhetnek! Ezeket a törülközőket lehetőleg csak strandoláshoz használjuk, és ha hazaértünk, mossuk ki őket forró vízben.
- Fürdés, illetve az azt követő zuhanyozás után mindig gondosan töröljük szárazra a lábunkat, különös tekintettel a lábujjak közére - sok gombás fertőzés éppen erről a területről indul! A lábunk száraz és friss maradhat némi púder vagy (antibakteriális) hintőpor használatával, ezt a cipőnkbe is érdemes szórni.
- Az uszodák legtöbbjében találhatunk fertőtlenítő "lábzuhanyt", melyet úszás, fürdőzés végeztével érdemes igénybe venni. Ez gombaölő, antibakteriális permettel szórja be a lábat és a papucsot - természetesen, nem szabad csak erre hagyatkozni a megelőzés során.
- Bár a gombásodás a leggyakrabban a lábon jelentkezik, más testterületünk sincs teljesen védve ellene - különösen akkor, ha valamiért a gombásodásra fogékonyabb csoportokba tartozunk, például túlsúllyal vagy cukorbetegséggel küzdünk. Fürdőzés után azonnal zuhanyozzunk le, és öltözzünk át száraz ruhába (akár egy másik fürdőruhába), hiszen a nyirkos, műszálas fürdőruha, a nyári melegben hamar befülledhet, és a testhajlatokban legalább olyan könnyen megtelepednek a kórokozók, mint a lábon.