Számtalan ajakápolót lehet kapni, azonban érdemes alaposan megnézni, milyen összetevőkből áll a kinézett termék. Egyes fajták ugyanis kifejezetten szárító hatásúak lehetnek - írja a Health.com.
Dr. Michele Green bőrgyógyász szerint az ajakápolási termékek egyes összetevői, valamint az illatanyagok hozzájárulhatnak a szárazsághoz, különösen télen.
Balzsam vagy olaj?
Az ajkaink nem véletlenül hajlamosabb a kicserepedésre. Ugyanis nem tartalmaznak olajmirigyeket, és nem tudnak nedvességet termelni. "Az ajakbalzsamok hidratáltan tartják az ajkakat azáltal, hogy gátat képeznek az ajkak és a környezet között, lehetővé téve a fokozott nedvességmegőrzést. Viszont ezek a termékek nem hatolnak be az ajkakba" - magyarázta Dr. Green.
Ezért ő inkább az ajakápoló olajokat javasolja, mivel azok képesek behatolni az ajkakba, és intenzív hidratálást biztosítani. Ezáltal az ajkak hosszabb ideig megőrzik a nedvességüket.
Más termékek is segíthetnek a cserepes ajkakon. "Az okkluzív hatású ajakbalzsamok, mint például a vazelin vagy a shea vaj, segíthetnek megelőzni a nedvességvesztést a napközben. Éjszakára pedig egy hidratáló összetevőket tartalmazó ajakmaszk használata szintén kiváló választás" - javasolta Dr. Green.
Green azt javasolja, hogy olyan ajakápoló termékeket keressünk, amelyek a következő összetevőket tartalmazzák:
- hialuronsav,
- vazelin,
- shea vaj,
- méhviasz,
- E-vitamin
"A hialuronsavnak nagy nedvességmegtartó ereje van: a súlyának ezerszeresét is képes megkötni vízben" - mondta Green. "A vazelin, a sheavaj és a méhviasz olyan okkluzív anyagok, amelyek megkötik a nedvességet, így megakadályozzák a vízveszteséget. Az E-vitamin pedig egy olyan antioxidáns, amely megvédi az ajkakat az UV-sugarak okozta szabadgyökös károsodástól."
Az is fontos, hogy olyan ajakápolót válasszunk, amely legalább 15-ös fényvédő faktorú, a napsugarak okozta károsodás megelőzése miatt.
Az alábbi összetevőket tartalmazó termékeket viszont kifejezetten kerülni ajánlott, mivel csak még jobban szárítják az ajkakat, így újra és újra fel kel őket kenni:
- fenol,
- mentol,
- szalicilsav,
- lanolin
Bizonyos illatot vagy ízt tartalmazó ajakápolók, mint például a vanília vagy a fahéj, szintén károsak lehetnek.
Egyéb megoldások
Más módszerekkel is segíthetünk az ajkaink nedvességének megtartásában.
"Az arckrémek segíthetnek hidratáltan tartani az ajkakat körülvevő bőrt, és kis mennyiségben az ajkakon is használhatók" - magyarázta. "Ezek általában hialuronsavat tartalmaznak, amelyek képesek behatolni és felszívódni a bőrbe."
Megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása szintén segíthet, ahogyan az is, ha párásítót használunk otthon, mondta Green.
Amit viszont próbáljunk kerülni, az az ajkaink nyalogatása, mert az csak még gyorsabban kiszárítja azokat.