Időről időre felbukkan a közösségi médiában az arcjóga nevű trend. Ezúttal a TikTokon kapták fel mint hatásos módszert a ráncok ellen, ami ironikus, tekintve, hogy a platform legtöbb felhasználója 25 év alatti - hívja fel rá a figyelmet az IFLScience.
Az arcjóga általában az arc különböző területeinek dörzsölésével, nyújtásával vagy húzásával jár, gyakran bizonyos arcizmokra koncentrálva.
"Az arcjógának igazából több köze van a masszázshoz és az akupunktúrához. Inkább masszázsról van szó, nem jógáról" - magyarázta Neha Gothe mozgáskutató a Northeastern Global News oldalának.
De tényleg használ?
A trend hívei azt állítják, hogy a rendszeres gyakorlása révén megőrizhetjük az arc a fiatalos ragyogását, megelőzhetjük a ráncok kialakulását, valamint megemelhetjük az arcot és a nyakat. Egy korábbi, 2018-as kísérlet során a Northwestern Egyetem kutatói már megpróbáltak utánajárni, hogy mennyi igaz ebből.
A vizsgálatban 27, 40 és 65 év közötti önkéntes vett részt, akiknek napi 30 percen át kellett arctornát végezniük 8 héten át. Ennek lejárta után még 12 héten át kellett folytatniuk a gyakorlatot, de már csak minden másnap. A kutatók szerint a kísérlet végére a résztvevők arcának alsó és középső része teltebbnek látszott, és átlagosan 3 évvel tűntek fiatalabbnak a tényleges koruknál.
Ugyanakkor ezekből az eredményekből még nem lehet általános következtetést levonni. Egyrészt nem volt kontrollcsoport, másrészt csak kevesen vettek részt a kísérletben, ők is mind középkorú nők voltak, 11-en pedig végig sem csináltak a 20 hetes tornát. Utánkövetés sem volt, így nem tudni, megmaradtak-e a jótékony hatások azoknál is, akik később már nem csinálták a gyakorlatokat.
Kevés tehát a tudományos bizonyíték arra vonatkozólag, hogy valóban drasztikus mértékben fiatalító hatása van arcjógának. "Hacsak valaki nem elég motivált, nehéz hosszú időn keresztül naponta elvégezni a gyakorlatokat, és elérni a kívánt hatást" - mondta Dr. Shilpi Khetarpal dermatológus a Cleveland Clinicnek.
Ez nem azt jelenti, hogy az arcjóga teljesen haszontalan lenne, de az tény, hogy nem fogja csodával határos módon eltüntetni a ráncokat. Mivel lényegében masszázsról van szó, több haszna is lehet.
A masszázs ugyanis segíthet ellazítani az izmokat és serkenti a véráramlást az érintett területen, ami megmagyarázhatja azt a "ragyogást", amit egyesek az arcjóga hatására tapasztalnak.
"Amikor serkentjük a véráramlást, a hajszálerek mozgásba lendülnek, ami elősegítheti az izmok ellazulását és a folyadékok mozgását. Például néha az emberek szem alatti vagy orrmelléküregek területén puffadtak lesznek. Az arcmasszázs viszont segíthet a nem kívánt folyadékok felszabadításában" - magyarázta Vickie Bodner masszázsterapeuta a Cleveland Clinicnek.