A lábgombásodást általában a lábról leváló fertőzött hámsejtek terjesztik. Azonban tévedés lenne azt hinni, hogy a fertőzés veszélye csak a nyári strandlátogatások alkalmával leselkedik ránk! Lábgombával mindenhol megfertőződhetünk pl. ahol sok ember járkál mezítláb: uszodában, szaunában, az öltözőben, de akár a saját fürdőszobánkban is!
Normál körülmények között az egészséges bőr elegendő ellenálló képességgel rendelkezik a gombás fertőzések ellen. Sportolás közben azonban a láb izzad a szoros edzőcipőben, ennek hatására a bőr puhulni kezd. A szoros zárt cipők, szintetikus anyagú zoknik szintén elősegítik a láb izzadását. Ezen túl a vízhólyagok, apró sérülések, tyúkszemek, horzsolások tökéletes táptalajt biztosítanak a fertőzés kialakulásához. A legérzékenyebbek a lábujjak közei, ahol a meleg és a nedvesség miatt elsőként jelenhet meg a gombás fertőzés.
Az első tünetek a viszkető, gyulladt és hámló bőr. Gyakran alakulnak ki hólyagok és gyulladások, a viszkető, égő bőrtől pedig néha majdnem a falra mászunk.
Ha volt már gombás lábfertőzése, biztosan tudja, hogy milyen makacs lehet. A látszólag gyógyult lábra is gyorsan visszatérhet, sőt később a körmöket is megtámadhatja.
A gombák szaporodását gátló, úgynevezett fungisztatikus kezelések előírás szerinti időtartama négy-hat hét. Azonban a tapasztalatok szerint gyakran csak egy hétig tartanak, mivel a tünetek gyorsan enyhülnek. Ilyenkor a csak szaporodásukban gátolt gombák képesek túlélni a szükségesnél rövidebb kezelést, így a fertőzés kiújulhat, kínzó tünetei újból megjelenhetnek.