A gombák nem csak a bőrfelületet támadhatják meg!
A kellemetlen tünetekkel járó, a bőrt és függelékeit (haj, köröm, szőrzet) megtámadó gombafertőzés nem életveszélyes állapot, általában kozmetikai problémát jelent. A "bőrgombák" jellemzője, hogy testünk szaru alapanyagú részein is képesek növekedni és szaporodni.
A szisztémás (egész szervezetre kiterjedő) gombás megbetegedések azonnali orvosi kivizsgálást és megfelelő gyógykezelést tesznek szükségessé, mert az így kialakult állapot súlyos, kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet.
Antibakteriálisat ne! - Helyes "gombavédelem"
A kozmetikumok, mosakodó-gélek helyes megválasztása rendkívül fontos, ugyanis az emberi szervezet első védelmi vonala a bőr. A bőr különböző területeinek normál baktériumflórája és savköpenye nyújt védelmet sok bőrfelületre jutott fertőző kórokozóval szemben.
Fontos megjegyezni, hogy nemcsak az elhanyagolt, hanem a túlzásba vitt tisztálkodás is elősegíti a gombás megbetegedések kialakulását. A tisztálkodószerek, szappanok, tusfürdők közül válasszuk a tartósítószer-mentes, bőrgyógyászati ajánlással rendelkező termékeket.
Semmiképp ne alkalmazzunk olyan kozmetikumot, szájvizet, fogkrémet, amely antibakteriális szert (trikozant) tartalmaz, mert ezzel elpusztítjuk a bőrön és a szájüregben található jótékony hatású baktériumtörzseket is. A baktériumok egy részének kiirtásával a baktériumok-gombák közötti egészséges egyensúly felborul, és ez nagyban kedvez a azon gombák elszaporodásának, amelyek megsokasodva már megbetegíthetnek.
A mindennapok tisztasági aranyszabályai
A gombák többsége meleg, nedves helyeken telepszik meg, ezért fokozottan kell ügyelni a jól szellőző ruhadarabok megválasztására és az érintett bőrfelület szárazon tartására. A műszálas ruhaneműk, gumicsizmák viselése főleg a meleg napokon elősegítheti a gombák elszaporodását.
Nyáron az uszodák a "bőrgombák melegágyai". A gombás fertőzés átterjedésének megakadályozására mindig használjunk lábbelit, hiszen a bőr közvetlen érintkezése a zuhanyzók felületével az atléta láb kialakulásának a legnagyobb rizikóforrása. Zuhanyzás és fürdés után a testhajlatokat, a lábujjak közét, a körmöket alaposan szárazra kell törölni. Soha nem szabad túl szoros cipőt viselni. A cipők belsejét ajánlott gombaellenes spray-vel kezelni a láb és körömgomba kialakulásának megelőzése miatt.
A manikűröshöz mindig saját körömápolási készletünket vigyük. Különös elővigyázatosság szükséges a műköröm felhelyezése és használata közben. Soha nem szabad a kezdődő gombás megbetegedést kezeletlenül hagyni. Idejében előzzük meg a gomba továbbterjedését.
Női védelem
Számos gombás megbetegedés előfordulási helye a nők hüvelye és környéke. A hüvelyben található tejsav-baktériumok biztosítják azt a nélkülözhetetlen savköpenyt, amely megakadályozza a hüvelyi fertőzések létrejöttét.
Antibiotikum kezelést követően, hormonális fogamzásgátlók szedése esetén valamint terhesség során a hüvelyflóra pH-értéke megváltozhat, ami a hüvelyt érzékenyebbé teheti a fertőzésekkel szemben. A hüvely gyulladásos állapotának megelőzésére magas tejsavtartalmú intim mosakodógélek használhatók.
A napozókrém nem ludas
A bőr legfelső rétegét megfertőző gomba lehet felelős a napozás utáni világos foltokért. A főleg a törzsön jelentkező tejeskávé színű foltok a pigment hiánya miatt élesen elkülönülnek a lebarnult testfelülettől. A megbetegedés nem súlyos, bőrgyógyászati kezeléssel orvosolható.
Nézzen a körmére!
A körömgombát akkor is kezelni kell, ha nem okoz fájdalmat? Igen. A körömlemez gombás megbetegedése eleinte nem okoz kellemetlen tüneteket. A betegségre utal a köröm szélétől kiinduló világos csíkozottság vagy a szabálytalanul növő körömlemez. A kezelést minél korábban el kell kezdeni az orvosi diagnózist követően, hiszen a korai stádiumban már a helyileg alkalmazott gyógyszerkészítmények is meghozhatják a várt eredményt, míg a késői felismerés esetén a terápia hosszabb időt vesz igénybe, és magában foglalhatja a szisztémásan ható, több mellékhatással rendelkező gyógyszerek használatát.
C. albicans - korunk veszélyes kórokozója?
A Candida albicans a normál bélflóra tagja. Megtalálható még a légutak és a női nemi szervek nyálkahártyáján. A candidiasisoknak nevezett Candida okozta gombás megbetegedések létrejöttéért mindig hajlamosító tényezők felelősek.
A Candida albicans számos kórképet okozhat. A hüvelyi pH-érték-emelkedés a Candida albicans túlzott elszaporodását idézheti elő, ami a vaginális fluornak nevezett hüvelygyulladást okozza. Az anya hüvelyi Candida albicans fertőzése esetén a kórokozó a szülés alatt bekerülhet a baba szájába. Ha az újszülöttek, csecsemők szájnyálkahártyáján apró, fehér felrakódások láthatók piros, gyulladásos udvarral, akkor a szájpenészre (soor) mindenképp gondolni kell. A szájpenészes babák esetén különös figyelmet kell fordítani a pelenkázásra, hiszen a végbél környékén is kialakulhat a gombás fertőzés. A glicerin-bóraxos ecsetelés több hétig való alkalmazása általában végleges gyógyulást hoz.
Vannak olyan megbetegedések is, ahol nem egy átmeneti tényező megjelenése okozza a C. albicans elszaporodást, hanem egy súlyosabb alapbetegség hajlamosíthat a candidiasis kialakulására. Legyengült immunrendszer esetén (AIDS), immunszuppresszív szerek alkalmazását követően számolni kell szisztémás gombafertőzések megjelenésére. Az orvosi konzultációval egybekötött gyógyszeres kezelés ilyenkor életmentő lehet.
A candidiasis gyógyítása táplálkozással
A candidiasis kezelése komplex terápiát igényel: a gyógyszerek mellett szükséges a bélflóra helyreállítása, a helyes étrend kialakítása. A legfontosabb irányelvek: az étrendből ki kell iktatni minden olyan összetevőt, ami a gomba szaporodását segítheti (magas cukortartalmú élelmiszerek), illetve, ami már eleve tartalmaz gombát (élesztő).
A következő táplálkozási megszorításokkal a Candida albicans okozta megbetegedés létrejötte megelőzhető, illetve a már kialakult állapot súlyossága mérsékelhető:
- Magas cukortartalmú ételek kiiktatása az étrendből: fehér liszt és az ebből készült pékáruk, csokoládé, sütemény, egyes gyümölcsök (banán), üdítők egy része
- Gombát tartalmazó ételek elhagyása: élesztő, kefir, egyes sajtok, alkoholtartalmú italok.
Gyakran kerülhet penész a következő élelmiszerekbe: földimogyoró, pisztácia, fűszerek, gabona (az ilyen alapanyagból készült lisztnek penészillata van).
Melyek az "értékes" élelmiszerek?
- a gabonafélék közül a barna rizs, a zab, a hajdina, az élesztő nélküli kenyér
- párolt zöldségek
- tejtermékek közül a natúr joghurt, feta sajt, tejföl
- forrásvizek, frissen préselt gyümölcslevek
- szárnyasok (inkább a fehér hús)
Táplálkozástudományi ajánlások szerint a fent felsorolt, teljes értékű, tápanyagokban dús ételek fogyasztása a gombás megbetegedések létrejöttének kockázatát nagymértékben csökkenti.