A keratosis pilaris általában azokat érinti, akiknek szárazabb a bőre. Maga az elváltozás tulajdonképpen egy szaruképzési rendellenesség, amely úgy alakul ki, hogy a szőrtüszőkben elhalt hámsejtek halmozódnak fel. Ennek az az oka, hogy valamilyen okból a bőr természetes hámlási és megújúlási folyamata nem megfelelő módon megy végbe, és a hámsejtekben lévő keratin nevű vázfehérje eldugaszolja a szőrtüszőket, amitől a bőr grízes, és érdesebb tapintású lesz. Az apró dudorok bizonyos esetekben gyulladtak is lehetnek, illetve viszkethetnek.
A keratosis pilaris gyakrabban alakul ki gyerekeknél, tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél, idősebb korban már kevésbé jellemző, de előfordulhat. Ha tinédzserkorban jelenik meg, akkor egyes esetekben a pubertás végével, a hormonhullámzások enyhülésével a probléma magától is enyhülhet, illetve meg is szűnhet. Ez a bőrelváltozás szimmetrikusan jelenik meg, tehát mindkét karon vagy mindkét lábon, combon, nem csak az egyiken.
Hajlamosíthat a kialakulására az, ha valakinek a bőre száraz, vízhiányos, esetleg sérült védőrétegű, az A-vitamin-hiány, az elégtelen személyes higiénia, genetikai tényezők is, illetve kutatások szerint az ekcémára, allergiára és asztmára hajlamosak körében is gyakrabban jelenik meg. A száraz, alacsony páratartalmú levegő ronthat az állapotán.
Hámlasztás és hidratálás a legjobb kezelési módok
Ahhoz, hogy a keratosis pilarisos bőr állapotát javíthassuk, fontos, hogy támogassuk a bőr természetes megújulási folyamatát, például hámlasztók használatával, amellyel akadályozhatjuk a szőrtüszők eltömődését, illetve az esetleges gyulladás kialakulását is. A kémiai hámlasztó hatóanyagok közül a BHA sav, a glikolsav és a tejsav jól működhet, a bőrradírokat inkább érdemes kerülni, különösen azokat, amelyek nagy és durva szemcséket tartalmaznak, mivel felsérthetik a bőrt, súlyosbíthatják az irritációt és a gyulladást.
A mechanikai hámlasztás egyébként sem igazán jó megoldás, hiszen a probléma “forrása” a bőrfelszín alatt van, ahol a kémiai hámlasztók jobban hatnak. A bőr tisztítása is végezhető ezeket a kémiai hámlasztó hatóanyagokat tartalmazó lemosókkal, tusfürdőkkel, emellett pedig arra érdemes ügyelni, hogy lehetőleg gyengéd, illatanyagmentes, nem szárító termékeket válasszunk, amelyek nem hagynak maguk után “csikorgósan” tiszta bőrérzetet, és a klasszikus szappanok használatát is kerüljük inkább. Ne fürödjünk és ne zuhanyozzunk sokáig túl meleg vagy forró vízben, mert ez is száríthatja a bőrt.
A száraz levegő és a forró víz nem tesz jót
Emellett fontos kiemelt figyelmet fordítani a hidratálásra is. Olyan termékeket érdemes keresni, amelyek könnyed állagúak, tehát nem tömik el a pórusokat, de jól hidratálnak, és nyugtatják is a bőrt. Jó hatóanyagok az urea, a panthenol, a ceramidok, a centella, a hialuronsav, a kerti izsóp, a glicerin, a jojobaolaj vagy az avokádóolaj. A testápolókat érdemes mindig fürdés vagy zuhanyzás után, kissé még nedves bőrre felvinni. Jók lehetnek a retinolt, illetve származékait tartalmazó termékek is.
Fontos, hogy ha retinolszármazékot, illetve AHA-savakat (tehát tejsavat, glikolsavat) tartalmazó készítményeket használunk, akkor fokozottan kell figyelni a bőr fényvédelmére! A fűtésszezon elindultával érdemes lehet megfontolni egy párásító készülék beszerzését, hogy a helyiségek túl száraz levegője ne rontsa tovább a bőr állapotát. Ha a keratosis pilaris nagyon zavaró, és semmilyen otthoni kezelés hatására nem enyhül, akkor érdemes lehet bőrgyógyászhoz fordulni, aki lézeres kezelést javasolhat. A mikrodermabárzió is szóba jöhet, de ezzel kapcsolatban minden esetben ki kell kérni a szakember véleményét.
Kerüljünk mindent, ami irritációt okozhat
Amire még fontos figyelni, hogy ne vakargassuk, kapargassuk a bőrt, mert emiatt sérülhet a barrier, vagyis a bőr védőrétege, hatására pedig az esetleges gyulladás súlyosbodhat, illetve akár maradandó hegek is kialakulhatnak. A hámlasztással legyünk mértékletesek, heti 2-3 alkalom általában elegendő, a túlhámlasztást mindenképpen el kell kerülni, és a retinolszármazékokat tartalmazó termékeket se használjuk minden nap.
Azokon a bőrrészeken, ahol a bőrelváltozás megjelenik, jobb kerülni a borotválást, epilálást és gyantázást, mert ezek is irritációt okozhatnak, növelhetik a gyulladásra való hajlamot. A megfelelő kozmetikumok használata és bőrápolási rutin kialakítása után körülbelül 4-6 héttel számíthatunk arra, hogy a keratosis pilaris-os bőr állapota látványosan javulni kezd.
A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.