Kerüljük a tartósított élelmiszert, tüdőbetegséget okoz

Hörgőszűkületre utaló légzési zavart gyakrabban lehet kimutatni azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak nitráttal kezelt húsokat. Körükben nagyobb az esélye a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulásának is - állítják amerikai tudósok egy táplálkozási felmérésben résztvevők adatainak vizsgálata alapján.

A New York-i Columbia Egyetem kutatói szerint közel kétszer olyan gyakran fordult elő a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) azoknál, akik havonta legalább tizennégy alkalommal ettek az előkezelt ételekből, mint azok között, akik egyáltalán nem fogyasztottak az ezzel a módszerrel tartósított élelmiszerekből. Az elsősorban baconszalonnát, kolbászt, vagdalt húst és sonkát tartalmazó étrend lényegesen több nitráttal terhelte meg a hat éven át nyomon követett 352 személy szervezetét, mintha más módon étkeztek volna, és a szakemberek úgy találták, hogy az észlelt légzésfunkció-zavar egyik oka a fokozott nitrátbevitel lehetett.

Részben a korábbi, hasonló eredményeket mutató amerikai vizsgálatoknak is köszönhető, hogy ma már az Egyesült Államokban lényegesen ritkábban alkalmazzák tartósítószerként a nitrátot, a világ számos részén azonban a különböző élelmiszerekben továbbra is gyakran előforduló adalék ez az anyag, ezért a vásárláskor érdemes ellenőrizni, mit, milyen mennyiségben is tartalmaz az adott áru.

Szakemberek szerint akár napjaink egyik leggyakoribb krónikus tüdőbetegségének, a COPD-nek az előfordulását is alacsonyabb szintre lehetne szorítani ezzel az elővigyázatossággal. (A WHO 2004. évi jelentése szerint COPD-ben évente már többen halnak meg, mint emlő- és tüdőrákban együttesen.) A krónikus obstruktív tüdőbetegséget elsősorban tartós köhögés vagy fizikai terhelésre jelentkező nehézlégzés jellemzi. Kialakulásának leggyakoribb oka a dohányzás. A tartós dohányosok 15-20 százalékánál alakul ki, és visszafordíthatatlan légzésromlás jellemzi.

A krónikus obstruktív tüdőbetegséget kezelhető betegségnek tartják, hiszen a dohányzás elkerülésével megelőzhető a baj, illetve hatékony gyógyszerekkel enyhíthetők a betegség tüneteinek enyhítésére, a hirtelen állapotromlások ritkítására. A megelőzés eszköztárába az amerikai dietetikusok szervezetének figyelmeztetése nyomán ezentúl érdemes bevenni a nitráttal kezelt élelmiszerek kerülését is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra