A legújabb kutatások alapján a kadmium egyike a tüdőtágulatot okozó kritikus összetevőknek - még passzív dohányzás esetén is.
Az eddigi tanulmányok a magasabb kadmium szintet a foglalkozási betegségekben észlelt tüdőfunkció csökkenéshez társították. Ebből a tanulmányból azonban kiderül, hogy még a csekély mértékű kadmiumszint-emelkedés is csökkent légzésfunkcióhoz vezet. "A tanulmány szerint a dohányzás által okozott tüdőtágulat kritikus összetevője a kadmium, mely közismert szennyezőanyag a cigarettafüstben" - mondta Howard Hu, vezető kutató. "Ha más forrásból vagyunk kitéve kadmiumnak, akkor is növekszik a tüdőtágulat kockázata."
"A nem-dohányzók szintén veszélyeztetettek a kadmiumra nézve, ha szennyezett ételt fogyasztanak, vagy belélegzik a dohányfüstöt, illetve több foglalkozás veszélyes a tüdőre. A kadmium egy olyan fém, mely nehezen oszlik el a testben, a vese visszatartja, és így újból bekerül a szervezetbe" - mondja Hu. A tanulmányban 96 random módon kiválasztott férfit vizsgáltak, akik a Normatív Öregedés Tanulmányban szerepelnek. A tanulmányt 1961-ben indították, és több mint kétezer egészséges férfi vesz részt benne. A kutatók három különböző méréssel vizsgálták a légzésfunkciót. Azoknál, akiknél magasabb kadmium szintet találtak a vizeletben bizonyítottan csökkent a kilégző képesség - függetlenül attól, hogy dohányoztak vagy sem - de a hatás nagyobb, és egyértelműbb volt az aktuálisan vagy a korábban dohányzóknál.
Animáció: HáziPatika.com