Legfeljebb 10 másodpercnyi beszéd alapján nyolcból hét alkalommal képes megállapítani egy mesterséges intelligenciát használó program, hogy valaki cukorbeteg-e – derült ki egy tanulmányból. Ami pedig még hihetetlenebb, de igaz: hamarosan ez alkalmazásként bármelyik okostelefonon elérhetővé válhat, tehát ha szeretnéd, akár majd otthon is megtudhatod, érintett vagy-e vagy sem – írja az IFL Science.
Közel 90 százalékban eltalálja
A Klick Labs kutatócsoportja 267 olyan embert vizsgált meg, akik nemrégiben a 2-es típusú cukorbetegséget kiszűrő vérvizsgálaton estek át. Miután két héten keresztül naponta hatszor rögzítettek egy rövid mondatot a telefonjukon, a kutatók akusztikai különbségeket kerestek a cukorbeteg és az egészséges emberek között. A hanglenyomatokban azonosított jellemzők jelenlétét vagy hiányát, valamint a résztvevők korát, nemét, magasságát és súlyát kombinálva egy mesterséges intelligencia modell meghatározta a kutatásban résztvevők egészségi állapotát. Mégpedig a férfiak esetében 86 százalékos, a nőknél pedig 89 százalékos pontossággal.
Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a hosszú ideig tartó magas vércukorszint károsíthatja a perifériás idegeket és az izomrostokat, ami hangképzési zavarokat okozhat. Még az átmeneti vércukorszint-emelkedésekről is felvetették, hogy befolyásolhatják a hangszalagok rugalmasságát, bár ezt még nem sikerült bizonyítani. Közvetettebb módon ráadásul a szorongás és a depresszió is megváltoztathatja az emberek hangját, és a cukorbetegség mindkettő kockázatát növeli.
A fejlesztésnek azért van óriási jelentősége, mert a cukorbetegek aránya világszerte növekszik, a korai diagnózissal pedig csökkenthető a cukorbetegség okozta szövődmények kockázata. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség becslése szerint a cukorbeteg felnőttek közel fele nincs tisztában a betegségével. A legújabb eredményekkel pedig rajtuk is lehetne segíteni.