Gyakori hüvelyi fertőzések
Amikor a Candida gombák nagyon elszaporodnak a hüvelyben, annak flórája felborul és kialakul a hüvelygombásodás , amely kellemetlen viszkető érzéssel, fájdalmas vizeléssel és hüvelyi folyással jár. Cukorbetegség esetén a szervezet védekezőképessége csökken, így gyakrabban kialakulhat hüvelybetegség. Ilyen esetben gyakori kezelés ajánlott, a partner párhuzamos kezelése is fontos. A magas vércukorszint csökkentése is nagyon fontos, hiszen ez az állapot a hüvely gyulladásához vezet.
A nemi szerv gyakori viszketése, gombás fertőzés nélkül is, gyakori lehet cukorbetegség esetén.
Menstruációs ciklus és libidó
A cukorbetegség a menstruációs ciklusra is hatással van: kamaszkorban a cukorbeteg lányoknál később jelentkezik a menstruáció, mint nem diabéteszes társaiknál. Mivel a menstruációs ciklus az anyagcserére is befolyással van, mivel a női hormonok változása emelik a vércukrot, így hatnak a szervezet inzulinigényére. Ez az igény a menstruáció előtti pár napban megemelkedik, a menzesz alatt pedig csökken. Ha rendszertelen a ciklus, ami diabétesz alatt gyakori, a cukorbeteg nem tudja kiszámítani annak kezdetét, így pedig nem tudja megemelni a szükséges inzulint , így pedig az anyagcsere is ingadozó lesz.
A szexualitásra a libidó csökkenésével, valamint az orgazmus elmaradásával hat a cukorbetegség. A diabéteszes nők esetében a hüvelyszárazság is gyakoribb, ami a nemi együttléteket fájdalmassá teheti.
Cukorbetegként a fogamzásgátlás kérdése is nehezebb, hiszen a hormonális fogamzásgátlók hatással vannak az anyagcserére. Így érdemes az óvszer és pesszárium alkalmazását előtérbe helyezni. A méhen belül alkalmazott fogamzásgátló módszerek hatékonyságát is csökkenti a diabétesz.
Meddőség
A női meddőség egyik gyakori oka a PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma . Ez pedig összefüggésben áll a 2-es típusú cukorbetegséggel, mivel a petefészekben nagy mennyiségű inzulinreceptor található, az ezek által közvetített hormonhatás pedig felelős a PCOS kialakulásáért. A cukorbetegek inzulinszintje növeli a petefészkek hormontermelését, melyek képesek a peteérésért felelős FSH szintjét befolyásolni. Ha ez a hormon hiányzik, az hatással van a petesejt érésére, amely meddőséghez vezet. Ha a PCOS-t időben és megfelelően kezelik, ez a következmény visszaszorítható.
A nőknek tehát érdemes a cukorbetegséggel egy időben a nőgyógyászati problémák megjelenését is figyelemmel követni.