Az alábbi panaszok esetén érdemes orvoshoz fordulni, hiszen könnyen lehet, hogy cukorbetegség áll a háttérben.
Gyakori vizelés
A magas vércukorszint egyik leggyakoribb tünete a gyakori vizelés. Egy átlagos ember napi 4-7 alkalommal vizel, a folyadékbevitelétől függően. Ha tehát ennél jóval sűrűbben kell kimenned, illetve gyakran ébredsz vizelési ingerre éjszakánként, akkor az cukorbetegséget is jelezhet.
Vizelési problémák
Cukorbetegséget jelezhetnek a vizelet-visszatartási nehézségek is. Ilyenkor a magas vércukorszint hatására meggyengülnek a húgyhólyag körüli izmok. Tapasztalhatsz még hirtelen jövő, nagyon sürgető vizelési ingert is – ilyenkor a húgyhólyag funkciói károsodtak.
Erekciós zavarok
Kutatások szerint a férfiak, különösen a 45 év alattiak esetében nagyon gyakran lehet a cukorbetegség korai tünete a merevedési probléma. Ennek oka, hogy az állandósult magas vércukorszint károsíthatja a péniszben futó ereket és idegeket. Tünet lehet továbbá a retrográd ejakuláció is, amely azt jelenti, hogy az ondó részben vagy teljes egészében a hólyagba ürül. Ennek hátterében szintén idegi károsodás állhat.
Elsőre talán logikus elképzelésnek hangozhat, hogy a cukorbetegség kialakulásáért a túlzásba vitt cukorfogyasztás felelős. De vajon tényleg ennyire egyszerű és egyértelmű az összefüggés?
Kimerültség, letargia
Ha szokatlanul fáradtnak, rosszkedvűnek érzed magadat minden különösebb ok nélkül, az is jelezheti, hogy nincs minden rendben vércukorszinteddel. Az energiavesztés és hangulatingadozás oka, hogy nem megfelelő a szervezet inzulinszintje.
Állandó szomjúság vagy éhség
Mivel a szervezet a felesleges cukrot vizeletürítéssel távolítja el, a cukorbetegek gyakran érzik extrém módon szomjasnak magukat. Ha a folyadékigényed minden különösebb ok nélkül látványosan megnő, az a betegség jelenlétére utalhat. Jel lehet még a csillapíthatatlan éhségérzet is – ilyenkor a glükóz nem jut el a sejtekhez, az agy pedig étkezések után nem érzékeli, hogy jóllaktunk. A váratlan, néhány hónap alatt történő súlyvesztés szintén utalhat cukorbetegségre.