A kevésbé ismert "köztes" cukorbetegség

Nemcsak 1-es és 2-es típusú diabéteszről beszélhetünk. Létezik 1,5-ös is, az úgynevezett LADA.

Aki cukorbeteg, vagy családi okok miatt érintett a betegségben, az biztosan tudja, hogy létezik 1-es típusú diabétesz, ami egy autoimmun-betegség, illetve 2-es típusú is, ami az életmóddal összefüggő és javítható rendellenesség. Azt viszont már kevesen tudják, hogy egy köztes, "másfelesnek" nevezett cukorbetegség is létezik, amelynek a "felnőttek látens autoimmun betegsége" (LADA) nevet adták a tudósok.

cukorbetegség, diabétesz, diabétesz típusai, látens autoimmun betegség
Szomjúságérzet, alacsony energiaszint és gyakori vizelési inger utal a betegségre. Fotó: iStock

Mit lehet tudni a LADA-ról? Miben más?

Erről a problémáról már a hetvenes évek közepe óta beszélnek a szakértők, de csak idén ismerte el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a diabétesz egy különleges, hibrid típusaként. Azért áll a két ismert cukorbetegség-típus között, mert a LADA esetén is pusztulnak az inzulintermelő sejtek - ahogy az 1-es típusú diabétesznél az autoimmun folyamat eredményeként -, de ez lassan, hosszú évek alatt alakul ki. Emiatt általában 30 és 50 éves kor közötti betegeket diagnosztizálnak, tehát az érintettek idősebbek, mint az 1-es típusú cukorbetegek, de fiatalabbak, mint a 2-es típusúak. Fontos különbség továbbá, hogy az 1,5-ös cukorbetegségben szenvedők átlagos testalkatúak és súlyúak, szemben a 2-es típusnál gyakori túlsúllyal és elhízással.

Mik a tünetek?

Jelek, hogy cukorbeteg, csak nem tud róla .

A többség ugyanolyan tünetekkel megy orvoshoz, mint a diabétesz két ismertebb típusa esetén: szomjúságérzet, alacsony energiaszint és gyakori vizelési inger. Többségüket 2-es típusú cukorbetegként diagnosztizálják és metformint írnak fel nekik. Ez eleinte elegendő is a javuláshoz. De a Daily Mail friss cikke szerint az inzulintermelő sejtek lassú elhalása végett előbb-utóbb visszaesés következik be, és a betegek háromnegyedének 6-8 éven belül inzulinra kell váltania. A helyes diagnózis tehát nagyon fontos, ugyanis ennek hiányában a betegek nem a nekik megfelelő kezelést kapják, és emelkedhet a komoly szövődmények - például a vese-, szív- és szembetegségek - kialakulásának kockázata is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hány embert érinthet?

Tanulmányok szerint a 2-es típusú cukorbetegként diagnosztizált emberek 10 százaléka valójában LADA-s. Ez becslések szerint csak Nagy-Britanniában nagyjából 350 ezer embert jelent. Ennek fényében nem túlzás azt feltételezni, hogy a világon milliókat érinthet ez az "új típusú" cukorbetegség. Ma még nem teljesen tisztázott, hogy mi okozza az 1,5-ös diabéteszt, de a genetikai okok mellett valószínűleg környezeti hatások is szerepet játszhatnak a kialakulásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra