A legjobb ízű édesítőszer: génjeinktől függ, milyennek érezzük

A genetika is szerepet játszhat az ízlelőreceptorok ingerület-átvitelében, ami jelentős érzékelésbeli eltérésekhez vezethet - derül ki a Pennsylvania Állami Egyetem friss kutatásából.

Ez az eltérés azt is jelentheti, hogy az élelmiszeripari gyártóknak alkalmazkodniuk kell a közönség változatos igényeihez, ami az édesítőszerek használatát illeti. "A genetikai különbség miatt az emberek máshogy érzékelik az ételek ízét" - mondta John Hayes professzor.

A kutatók a laboratóriumi kísérletben résztvevők genetikai állományának alapján meg tudták magyarázni azok aceszulfám-káliumra (szénből, hidrogénből, oxigénből, nitrogénből, kénből és káliumból álló vegyület, E 950 ) adott reakcióját. Ez az anyag egy tápérték nélküli mesterséges édesítőszer, mely a szénsavas üdítőitalok és más termékek gyakori összetevője. Míg egyesek kifejezetten édesnek, mások édes-kesernyésnek érezték az ízét.

A Chemical Senses című szakfolyóirat legújabb számában olvasható adatok szerint a keserűség érzékeléséért felelős gének két változata - a TAS2R9 és a TAS2R31 - megmagyarázza az eltérések egy részét. A kutatásban közreműködő Alissa Allen elmondta, hogy ez a két receptor egymástól függetlenül működik, ám kombinációjuk többféle ízhatást idézhet elő.

Az embereknek 25 keserű ízt érzékelő receptoruk van, amelyek egyfajta lakatként működnek: amikor valamilyen molekula kulcsként "beléjük illik", jelzést küldenek az agynak, ami ízérzetté alakítja azokat - kellemessé vagy kellemetlenné.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy népszerű édesítőszer: a sztívia

Egy másik tanulmányban, ami a Chemosensory Perceptionben jelent meg, Allen 122 résztvevővel kóstoltatott kétfajta sztívia-kivonatot : rebaudiozid-a-t és rebaudiozid-d-t. Az egyre népszerűbbé váló, növényi eredetű, tápérték nélküli édesítő fogyasztói igen eltérő ízélményekről szoktak beszámolni. Kiderült, hogy a két sztívia-kivonat íze a kísérletben résztvevőknél is eltérést mutatott, de ez nem állt összefüggésben az aceszulfám-kálium nyújtotta érzettel, mint ahogy az azzal kapcsolatos két gén sem volt érintett a folyamatban. A legtöbben sokkal keserűbbnek érezték a rebaudiozid-d-t, mint a rebaudiozid-a-t.

Hayes hozzátette, hogy ezek a kutatások csak az első lépéseket jelentik az ízérzékelés molekuláris szintű tanulmányozásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.