Az 1-es típusú diabétesz krónikus, nem gyógyítható anyagcserezavar, amely során az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. A többnyire gyermekkorban kialakuló kórképben szenvedő betegek emiatt élethosszig tartó inzulinpótlásra szorulnak. Az 1-es típusú cukorbeteg gyermekek száma világszerte fokozatosan emelkedik, aminek pontos okai egyelőre nem teljesen tisztázottak. Egy ausztrál tanulmány eredményei ugyanakkor részben választ adhatnak a kérdésre.
Gyanús egybeesés
A Murdoch Children's Research Institute (MCRI) és a Walter and Eliza Hall Institute (WEHI) kutatói a 1-es típusú cukorbetegséggel újonnan diagnosztizált gyerekek számának alakulását vizsgálták a 2000 és 2015 közötti időszakban, amikor felfedezték, hogy a 2 és 4 hónapos kor közötti gyermekek körében 2007-től csökkenni kezdett az új betegek száma. Mindez különösen annak fényében érdekes, hogy éppen 2007-ben kezdték el rutinszerűen alkalmazni Ausztráliában a rotavírus elleni védőoltást. A vakcinát 2 és 4 hónapos kor között adják be a babáknak, immunvédettséget kialakítva ezáltal a szervezetükben a veszélyes gyomor-bélhurutot kiváltó fertőzéssel szemben. A 80-as évek óta ez volt az első eset, hogy csökkent az 1-es típusú cukorbetegség terjedése a fiatal ausztrál gyermekek körében.
"Szignifikáns csökkenést találtunk, amely az idősebb, 5-14 éves korosztály esetében nem jelentkezett. Ez a körülmény arra utal, hogy a fiatalabb generációk egy olyan védelmező faktorral találkoztak, amellyel az idősebb gyerekek nem" - fogalmazott a tanulmányt vezető dr. Kirsten Perrett, az MCRI és a Melbourne-i Egyetem munkatársa. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy a kutatók által felfedezett kapcsolat nem kizárólag statisztikai jellegű: korábbi kutatások már felvetették, hogy a rotavírus okozta fertőzés természetes rizikótényező lehet az 1-es típusú cukorbetegség kialakulása szempontjából.
A vírus elősegítheti a hibás immunválaszt
"Húsz évvel ezelőtt csapatunk már feltárt egy lehetséges kapcsolatot az 1-es típusú diabétesz immunmarkereinek gyermekkori megjelenése és a rotavírus-fertőzés között" - mutatott rá Len Harrison professzor, a mostani tanulmány egyik szerzője, a WEHI és a Melbourne-i Egyetem kutatója. "Későbbi, laboratóriumi modelleket alkalmazó tanulmányok szerint a hasnyálmirigysejtek rotavírus-fertőzöttsége kiprovokálhatja az inzulintermelő sejtek elleni immunreakciót. Bár nem perdöntően, de a legutóbbi kutatási eredményeink arra engednek következtetni, hogy a rotavírus-fertőzés megelőzése vakcinákkal csökkentheti az 1-es típusú cukorbetegség kockázatát a genetikailag rizikócsoportba tartozó gyermekek esetében" - tette hozzá.
Forrás: pursuit.unimelb.edu.au