Mire való a fruktózamin mérése?
Hogy pontosan mire is való a fruktózamin értékének ellenőrzése, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt. A fruktózamin a glükózhoz kapcsolódott fehérjéket jelöli és a vércukor szintjét tükrözi 2-3 hétre visszamenően. Fontos, hogy nem diagnosztikus jellegű az eredmény, viszont értéke képet ad arról, hogy mennyire sikeres a diabéteszre alkalmazott terápia.
Jellemzően minél magasabb a fruktózamin szintje , annál nagyobb a vércukor értéke is. Normál mennyisége 2-3 mmol/l, ám ezt olyan tényezők is befolyásolják, mint például az életkor, illetve egyéb betegségek.
Ha gyors változtatás szükséges az alkalmazott terápiában, akkor a fruktózamin mérése indokolt, hogy minél hamarabb lehessen reagálni. Szintjéből ugyanis következtetni lehet, hogy jó dózisban használja-e az inzulint/gyógyszert a beteg, illetve hogy eredményes-e a diéta. Amennyiben túl alacsony a fruktózamin mennyisége, úgy, meglehet, csökkenteni kell a dózist, és növelni a szénhidrátmennyiséget. Érdemes továbbá tudni, hogy terhességi diabétesz esetén is inkább a fruktózaminszint meghatározása választandó, mivel ekkor rövid időn belül szükség lehet a terápia megfelelő beállítására/módosítására.
Nem elég a HbA1C-t vizsgálni?
A HbA1C és a fruktózamin vizsgálata közt lényeges különbség, hogy míg a fruktózamin 2-3 hétre visszamenőleg tükrözi a vércukorszintet, addig előbbinél ez 2-3 hónap, így hosszú távú ellenőrzésre alkalmas. Van, hogy a kettőt együtt kérik az orvosok, ám ha valamilyen okból kifolyólag a HbA1c meghatározása nem ad megbízható eredményt (pl. hemolitikus anémia esetén), akkor a fruktózamint kell ellenőrizni - mondja dr. Porochnavecz Marietta.
Mikor érdemes a fruktózamin szintjét ellenőrizni?
- az eddig alkalmazott terápia módosítása esetén
- ha a páciens olyan betegséggel küzd, amely során gyakran változik a vércukorszintje
- amikor a HbA1C értéke nem ad megbízható információt
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Akárcsak a HbA1C mérése, a fruktózamin ellenőrzése is vérvétel útján zajlik, ám ellentétben a terheléses vércukorméréssel (OGTT), ez esetben a vizsgálat bármelyik napszakban elvégezhető, akár étkezés után is.
Forrás: Cukorbetegközpont