Mi az a prediabétesz?
Prediabéteszről akkor beszélünk, amikor a vér cukorszintje az egészségesnél már magasabb , de nem annyira, hogy kettes típusú diabéteszről beszéljünk. Jelentős elhízás, magas vérnyomás esetén, vagy ha a vérben lévő zsírok mennyisége magas, a prediabétesz esélye jelentősen megnő. A prediabétesz kialakulásának esélyét szintén növeli a megemelkedett stressz-szint, a sok alkohol, a cukros üdítőitalok és a dohányzás.
Klasszikusan a BGGI érintettjei közé azok a terhes nők tartoznak, akiknél kóros eredményt mutat a GCT (glucose challenge test) vizsgálat, de az azt követő terheléses vércukorvizsgálat (100 grammos OGTT) eredménye normális. Ez persze nem azt jelenti, hogy a sima vércukorteszt nem volt megfelelő, a kutatások ugyanis bebizonyították, hogy a normális felső tartományba eső vércukorértékeket produkáló terhesek anyáknál a későbbiekben kóros eredményt lehet találni. Tehát, amennyiben az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) értéke a normális glükóz értéktartomány felső részébe esik, akkor a későbbiekben újabb terheléses vércukorvizsgálatra van szükség, mert határeseti cukorbetegség állhat fenn.
Akárcsak a cukorbaj , a prediabétesz sem feltétlenül jár együtt jól látható tünetekkel, csak teszt segítségével lehet biztosan megállapítani a jelenlétét. A betegségre utaló tünet lehet például a gyakori vizelés és a szomjúság. Az orvosok azt ajánlják, hogy minden 45 év feletti ember rendszeresen vegyen részt szűrővizsgálaton, akárcsak azok, akiknél egy vagy több rizikófaktor is jelen van.
A prediabétesz egyébként visszafordítható folyamat, de mindenképpen szükséges időben felismerni ahhoz, hogy a diabétesz kialakulásának esélyét minél inkább lecsökkentsük. Megfelelő étrenddel, sok mozgással, jó eséllyel sikerül majd megszabadulni a betegségtől, ezekre egyébként is minden embernek szüksége lenne.
Forrás: MNT