A hatályos jogszabályok alapján a gyógyszeres, tablettás vagy inzulinos kezelés alatt álló cukorbetegeknek nemcsak a háziorvos (vagy foglalkozás-egészségügyi szakorvos) veleményére van szükség ahhoz, hogy jogosítványt kaphassanak, hanem szakorvos, például belgyógyász vagy diabetológus véleményét is ki kell kérni (ezt nem részletezi külön a jogszabály).
A cukorbetegeknél az egészségügyi alkalmasság legfeljebb öt évre állapítható meg, tehát ötévente felül kell azt vizsgáltatni. Az egészségügyi alkalmasság csak akkor állapítható meg, ha az érintett tisztában van a hipoglikémia kockázataival és megfelelően kontrollálni is tudja az állapotát. Ez a B kategóriás jogosítványt igénylőkre vonatkozik.
A jogosítványhoz szükséges egészségügyi alkalmasság megszerzését korlátozhatja a súlyos hipoglikémia, vagyis az az eset, amikor a betegnek külső segítségre is szüksége van. Ha ez 12 hónapon belül minimum kétszer megismétlődik, ismétlődő hipoglikémiát kell megállapítani, ez pedig egészségügyi alkalmatlansággal jár együtt. Vagyis ebben az esetben a jogosítvány megszerzésére, illetve meghosszabbítására nincs lehetőség. A C és D kategóriás jogosítvány esetén kizáró ok, ha a vizsgálatot megelőző 12 hónapban egyszer is előfordult súlyos hipoglikémia.
Természetesen egészségügyi alkalmatlanságot jelent, ha súlyos, a cukorbetegséggel összefüggő szövődmény is kialakult már a betegnél, és ez megakadályozza a biztonságos járművezetést (például idegrendszeri vagy szemészeti károsodás).