A több mint 3 500, a szívbetegség fokozott kockázatának kitett személy adatainak elemzésével készült kutatásból az derült ki, hogy a mediterrán étrendre fogott alanyokban körülbelül 30 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki diabétesz a következő négy év alatt, mint azokban, akiket általános, zsírszegény diétára fogtak.
Már a korábbi kutatások is kimutatták, hogy a sok zöldséget, rostdús gabonafélét, hüvelyeseket , halat és az olívaolajhoz és a diófélékhez hasonló telítetlen zsírsavforrásokat tartalmazó mediterrán étrend védelmet nyújthat a cukorbetegség ellen. Ez az étrend kevés vörös húst és zsíros tejterméket tartalmaz, amelyek a telített zsírok fő forrásainak számítanak. Amellett, hogy a szakértők többsége szerint jót tesz a szívbetegeknek, a mediterrán étrend gyulladáscsökkentő összetevőket is tartalmaz, és hatást gyakorolhat a diabéteszre is.
A spanyol Rovira i Virgili Egyetem kutatói Dr. Jordi Salas-Salvado professzor vezetésével 2003 és 2009 között 3 541, ötvenöt és nyolcvan év közötti személyt vizsgáltak kísérletükben. Egyik résztvevő sem szenvedett diabéteszben a kutatás kezdetén, de mindegyikük rendelkezett a szívbetegség legalább három kockázati tényezőjével, például dohányoztak, túlsúlyosak voltak, vagy magas koleszterinszinttel rendelkeztek.
Az alanyokat három különböző mediterrán étrendre fogták: az elsőben a telítetlen zsírsavak fő forrását az extra szűz olívaolaj jelentette, a másodikban a telítetlen zsírsavak fő forrását a diófélék keveréke jelentette, a harmadik pedig a teljes zsírbevitel csökkentését hangsúlyozta.
A három közül azonban egyik étrend sem követelte meg az alanyoktól a kalóriabevitel csökkentését, vagy a testmozgás fokozását.
Körülbelül négy év múlva 273 résztvevőben alakult ki cukorbetegség . Az extra szűz olívaolajos csoport tagjainak 6,9 százalékában, a diófélék keverékét hangsúlyozó csoport tagjainak 7,4 százalékában, és a teljes zsírcsökkentést szorgalmazó csoport 8,8 százalékában.
A kutatók felhívták a figyelmet, hogy a diabétesz előfordulásának eltérése az egyes mediterrán étrendek között valószínűleg véletlen lehet, az eredmények nem magyarázzák, miért nem fejtett ki ugyanolyan mértékű jótékony hatást a dióféléket tartalmazó étrend, mint az extra szűz olívaolajos diéta. Salas-Salvado mindenesetre hangsúlyozta, hogy a kutatás alapján valószínűsíthető, hogy a mediterrán étrenddel párhuzamosan a kalóriabevitel csökkentése még ennél is nagyobb mértékű előnyökkel járhat a kockázatcsökkentés terén.