Cukorbetegség: a soványakat is érintheti

A Flinders Egyetem kutatói szerint félrevezető az a feltételezés, hogy a túlsúly és a zsír a fő és az egyedüli oka a 2-es típusú diabétesz kialakulásának, és azt a tévhitet táplálja, hogy a betegség kifejlődése teljesen az egyénen múlik.

Az egyetem kutatói Dr. Darlene McNaughton vezetésével azt vizsgálták, hogyan mutatták be a cukorbetegséget a médiában és a tudományos kutatásokban az elmúlt 15 évben. A szakértő szerint a testsúlyt egyre inkább a cukorbetegség első számú és egyetlen kórokaként állítják be, ez azonban veszélyes leegyszerűsítése a helyzetnek.

"Még mindig rengeteg bizonytalanság van a diabétesz etiológiájával kapcsolatban, és számos potenciális kockázati tényezőt ismerünk az egyéni kontroll mellett, amelyek hozzájárulnak a betegséghez. Ilyen többek között az öregedés, a terhességi cukorbetegség , a genetika, az alultápláltság, a szociális környezet és a családi kórtörténet. Ennek ellenére a túlsúlyt és az elhízást nem csupán kockázati tényezőként, hanem a cukorbetegség egyedüli kórokaként állítják be" - mondja McNaughton. "Ha például valakinek mindkét szülője cukorbeteg, eleve körülbelül 70 százaléka van arra, hogy benne is kialakul a betegség."

A szakértő szerint az elmúlt két évtizedben egyre jobban elterjedt az a nézet, hogy a testsúly és a kövérség okozza a diabéteszt, pedig ennél sokkal összetettebb a helyzet. Valójában a testsúlygyarapodás gyakran nem okozója, hanem tünete a diabétesznek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. McNaughton úgy véli, hogy e tévhit hatására a nem túlsúlyos emberek azt hihetik, hogy bennük nem alakulhat ki cukorbetegség, így elkerülhetik a figyelmüket a betegség esetleges tünetei. Pedig kulcsfontosságú, hogy a diabétesz tüneteit minél hamarabb észrevegyék, és megelőzhessék az olyan súlyos, hosszú távú szövődményeket, mint a vakság, a veseelégtelenség vagy az amputáció.

Többek között a stressznek is nagy szerepe van a cukorbetegség kialakulásában. A pszichés stressz inzulin-rezisztencia felléptét és csökkent glukóz tolerancia létrejöttét eredményezheti, mely a cukorbetegség előállapota. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a stressz egyértelműen cukorbetegséghez vezet, inkább azt, hogy egyébként is meglévő genetikai hajlamnál a stressz is komoly rizikófaktornak számít. Régóta ismert a stressz kedvezőtlen hatása a már fennálló cukorbetegségre is: terápiásan alig vagy nehezen ellensúlyozhatóan emelkedik a vércukor szintje, míg a stressz csökkenésekor, a stressz helyes menedzselését követően az anyagcsere-állapot javul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra