Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon van-e szükség ilyen esetekben véralvadásgátló terápiára a várandósság során és után.
Dupla rizikó
Várandósság során a szervezet olyan változásokon megy keresztül, amelyek támogatják a baba egészséges fejlődését, egyben felkészítik az anyukát a szülésre. A komolyabb vérvesztés elkerülése érdekében több olyan alvadási faktor és enzim termelődik ilyenkor, melyek fokozzák a véralvadást. Ennek azonban hátulütője, hogy így könnyebben alakulnak ki vérrögök, ami mind a baba, mind a kismama életét veszélyeztetheti.
A terhesség mellett a cukorbetegség is növeli a rizikót, különösen akkor, ha túlsúllyal társul, ugyanis a zsírsejtek olyan faktort képesek termelni, amely fokozza a véralvadást. A hosszabb ideje fennálló cukorbetegség károsítja az erek falát, ami fokozza a vérlemezkék összecsapódását, ezáltal pedig vérrögök keletkeznek. Emellett a diabetes miatt megnő az alvadási faktorok aktiválódása is, ami szintén hozzájárul a vérrögök keletkezéséhez a vénákban, így mélyvénás trombózis és tüdőembólia alakulhat ki.
Véralvadásgátlással a várandósság alatti biztonságért
A megelőzés fontos mozzanata a véralvadásgátló kezelés, valamint az egészséges életmódra való átállás: megfelelő folyadékpótlás, könnyű, de rendszeres mozgás, a dohányzás elhagyása, a túlsúly leadása és diéta. De vajon minden cukorbetegnek szüksége van véralvadást gátló kezelésre a terhesség során?
Fontos, hogy a kismama viseljen kompressziós harisnyát, ha visszértágulat van a lábán, mert a felületes vénák nyomásával a mélyvénák felé fokozódik a keringés, így csökken a pangás a lábakban, ezzel csökken a trombózis kialakulásának esélye is. Különösen sokat számít, hogy a cukorbetegek igyanak megfelelő mennyiségű folyadékot, külön ellenjavallat hiányában pedig - az orvossal egyeztetve - végezzenek valamilyen könnyed mozgást, hiszen az nemcsak a vércukorszintet szabályozza, hanem a vér pangását is megakadályozza.
Hogy szükséges-e mindezek mellett véralvadásgátló terápiában részesülnie a kismamának, mindig egyéni elbírálás függvénye. Figyelembe kell venni, hogy vannak-e egyéb rizikófaktorok, melyek megnövelik a vérrögök képződésének esélyét. Ilyen lehet például a túlsúly, bizonyos autoimmun betegségek, magasabb életkor, hosszas ágynyugalom, vagy valamilyen genetikai mutáció ( Leiden-mutáció , MTHFR-mutáció, Protein S/C alacsony szintje). Továbbá indokolhatja a gyógyszeres kezelést az is, ha a kismamánál korábban előfordult már trombózis, vagy ha esetleg súlyos visszértágulatokkal küzd.