Az 1-es típusú cukorbeteg általában sovány alkat - a diabétesz mellitusz (DM) kialakulásáért elsősorban örökletes tényezők a felelősek. A 2-es típusú cukorbetegségnél az elhízás okozza az inzulin-érzéketlenséget; ilyenkor magas ugyan a vér inzulintartalma, csak épp nem hat, nem képes beépíteni a cukrot. Noha a két típus eredete teljesen más , az eredmény ugyanaz: kialakul az inzulinhiányos állapot, a sejtek éheznek, és a beteg egész életében külső inzulinpótlásra szorul.
Ha a túlsúly okozza a diabéteszt, akkor ennek leadásával és a helyes táplálkozás betartásával a vércukor normalizálódhat ugyan, de hosszútávon általában gyógyszeres rásegítést igényelnek ezek a betegek is. Ráadásul a visszahízás esélye mindig fennáll, így az ideális súly elérése után is tartani kell a diétát.
Az 1-es típusú normál súlyú gyermekeknél a táplálkozás lényege hogy a kornak, nemnek megfelelő kalóriaszükséglet 50 százalékát adjuk szénhidrátban az alkalmazott inzulintípus hatásgörbéjéhez igazodó napi három-ötszöri elosztásban.
Mészárosné Jaskó Enikő dietetikus szerint ha a túlsúly okozza a diabéteszt, akkor ennek leadásával és a helyes táplálkozás betartásával a vércukor normalizálódhat ugyan, de hosszútávon általában gyógyszeres rásegítést igényelnek ezek a betegek is. Ráadásul a visszahízás esélye mindig fennáll, így az ideális súly elérése után is tartani kell a diétát.
A 2-es típusú cukorbetegnél minimalizáljuk a zsír- és cukorfogyasztást, és a rosttal dúsított táplálékokat helyezzük előtérbe. Ez a diéta sokkal szigorúbb, hisz nemcsak a szénhidrát-, de a kalóriaértékekre is ügyelnünk kell - magyarázza a szakember.
Ám az 1-es típusú normál súlyú gyermekeknél is kerülni kell a túlzott zsír- és fehérjebevitelt. Amennyire lehet, vonjuk ki az étrendből az úgynevezett kristalloid szénhidrátokat - kristálycukor, lekvár, méz, szőlőcukor -, helyettük a zöldségféléket, az ezekből készült rakott ételeket, leveseket részesítsük előnybe. Kötötten, mérve fogyaszthatják a burgonya, rizs és tésztaféléket, a lisztből készült élelmiszereket, a tejet. Itt már nézni kell a glikémiás indexet, azaz a vércukoremelő hatást - minél nagyobb egy élelmiszer rosttartalma, annál egyenletesebben, lassabban tud felszívódni, és ez a jó.
Bevállalható-e a menza?
Iskoláskorban a menza már nem ajánlott. A nagyobbak jobb, ha otthon ebédelnek, a kisebbek esetében a legtöbb szülő előre elkészíti, és becsomagolja a gyermek napi menüjét.
A gyermekeknél nem lehetünk túl szigorúak, engedményeket lehet és kell is tenni . Sajnos minden étkezésnél nem szerepelhet édesség, de naponta egyszer vagy kétszer beiktathatók az étrendbe a diabetikus nasik. Ilyen például a diabetikus csokoládé és joghurt, vagy a pudingfélék, de akár még egy Túró Rudi is belefér uzsonnára.
Forrás: Nők Lapja Egészség