Cukorbetegséget okoz az influenza?

Az influenzavírus hozzájárulhat a diabétesz megjelenéséhez, mégpedig az egyes és a kettes változathoz egyaránt - állítják olasz kutatók most megjelent tanulmányukban.

Cukorbetegség akkor következik be, amikor a szervezet sejtjei képtelenek a vérben található glükóz feldolgozására. Ha a jelenség oka az inzulinra való érzéketlenség, akkor kettes típusú diabéteszről beszélünk. Korábbi tanulmányok már számos összefüggést találtak az étrendet, illetve az életmódot és e változatot illetően. Az egyes típusú variáns akkor következik be, ha az immunrendszer megsemmisíti a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit - többnyire genetikai hajlam révén.

Csaknem 40 éven át a tudósok csak gyanították, hogy a vírusoknak köze lehet a cukorbetegséghez. Az egyes változat például gyakran valamilyen fertőzés után jelentkezett, ám nem állt rendelkezésre elegendő adat az összefüggés bizonyítására.

A New Scientist című hasnyálmirigy -károsodást és diabéteszt idézett elő a szárnyasoknál. A tudósok ezután emberi hasnyálmirigy-sejteket fertőztek két gyakori influenzavírussal, és rájöttek, hogy a kórokozók jól fejlődnek bennük.

A kutatók kimutatták, hogy a hasnyálmirigy-sejtekben a gyulladás révén olyan kémiai folyamatok indultak el, amelyeknek kulcsszerepe van az egyes típusú cukorbetegséget okozó autoimmun válaszban. A védekezésre szakosodott T-sejtek ugyanis nemcsak a vírust, de az inzulintermelő szöveteket is "fölfalják".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az olasz szakértők jelenleg egerek esetében vizsgálják a jelenséget, illetve próbálják minél pontosabban megismerni az influenza és az egyes típusú diabétesz viszonyát. "Ha az influenza csupán a cukorbetegségek néhány százalékáért felelős, védőoltással akkor is megelőzhetjük a bajt azoknál, akik genetikailag hajlamosak rá" - mondta Dr. Capua.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra