Cukorbetegséggel az utazás is nagyobb kihívást jelent

A nyaralás, síelés, vagy egy külföldi utazás megváltoztathatja a cukorbetegek megszokott életkörülményeket, így az utazás előtt érdemes szakorvossal is konzultálni az esetleg felmerülő problémákról. A témában dr. Tänczer Tímea Ágnes, a Budai Endokrinközpont diabetológus főorvosa van a segítségünkre.

A pihenés mindenkinek jár, ám cukorbetegséggel nagyobb odafigyelést igényel. Sajnos a cukorbetegek a nyaralás alatt sem hagyhatják figyelmen kívül az addig megszokott kezelési rendszer szabályait.

A különböző kultúrák eltérő konyhája a betegeknek gondot okozhat. Egyes országok kenyerei, nemzeti ételei, vagy fast food-jai ugyanis sokkal nagyobb mennyiségben tartalmazhatnak, szénhidrátot, mint az itthon megszokottak.

Ha szervezett utazáson vesznek részt, - fejti ki dr. Tänczer Tímea Ágnes, a vércukor ellenőrzéssel könnyen ellenőrizheti betegünk az elfogyasztott ételek vércukor emelő hatását.

Akinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, az első időszakban könnyen kétségbe eshet: hogyan fogja betartani az előírt diétát, képes lesz-e lemondani a megszokott ételekről, miként kell újjászervezni az életét, hogy a betegségét minél jobban kordában tudja tartani? Ehhez adunk néhány tippet. Kattintson! Repülőgépes utazás során gondoskodni kell az utazás időtartamára is a szénhidrátbevitelről . Célszerű a vércukormérőt, az inzulinadagoló peneket és megfelelő táplálékot a kézipoggyászban elhelyezni, ehhez azonban a kezelőorvos által kiállított orvosi igazolás is szükséges.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kikapcsolódás alatt a megszokott mozgásmennyiség is változik. Egyesek teljesen elhagyják a sportot arra a néhány hétre, amíg pihennek, mások éppen ellenkezőleg, sokkal többet úsznak, túráznak, eveznek vagy más mozgásformának hódolnak. Ahogyan az étkezések, a mozgás is jelentősen befolyásolhatja a cukoranyagcserét, ezért az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében inzulinadagjuk módosítására lehet szükség.

Cukorbetegként nyaralás alatt is érdemes mozogni

Nyaralás során fel kell hívnunk betegeink figyelmét a hőség veszélyeire is. A megfelelő mennyiségű, napi 2,5-3 liter folyadékfogyasztás elengedhetetlen. A tűző napot kerüljék és fordítsanak figyelmet bőrük védelemére.

Fontos a megelőzés

Alapfeltétel, hogy a cukorbetegek vigyék magukkal a kezelésükhöz szükséges gyógyszereket, inzulin készítményeket, a beadásukhoz szükséges eszközöket és vércukormérő készüléket. Fontos felhívni a figyelmet a gyógyszerek, inzulinok tárolásnak megfelelő hőmérsékletére, mind az utazás, mind a szabadság teljes időtartama alatt. Tanácsos külföldi utazás esetén utasbiztosítás megkötése, és ha az adott ország nyelvén nem kommunikál a beteg, betegkártya elhelyezése a személyes iratok között. A hipoglikémia (vércukoresés) elhárítására mindig legyen a kézitáskában szőlőcukor, vagy gyümölcslé.

Nyaralás, pihenés előtt minden esetben érdemes szakemberrel is ellenőriztetni a vércukor értékeket, valamint megbeszélni az összes felmerülő kérdést.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.