A cukorbetegekben gyorsabban zajlik az érelmeszesedés, vagyis az artériafalak megvastagodásának folyamata, ami a súlyos kardiológiai és cerebrovaszkuláris események, például a szívroham és a stroke nagyobb gyakoriságát eredményezi. Az ilyen nemkívánatos mellékhatások kockázatát tekintve azonban jelentős eltérések mutatkoznak a cukorbetegek között. Az utóbbi években a teljes test MR-vizsgálat ígéretes eszközzé vált a diabéteszes páciensek szív-érrendszerének kivizsgálásában.
"A teljestest-MR egyik legnagyobb előnye ebben a müncheni Ludwig-Maximilians Egyetem szakértője. "Az MR-vizsgálattal tehát kiértékelhető a betegségteher teljes testre kiterjedő mértéke, ami klinikailag még nem nyilvánvaló."
Dr. Bamberg és munkatársai 65 diabéteszes beteg részvételével vizsgálták a teljes test MR-vizsgálat prediktív értékét a súlyos kardiológiai és cerebrovaszkuláris események előfordulása tekintetében. A betegeket kontrasztanyagos teljes test MR-vizsgálatnak vetették alá. Hatvanegy páciens esetében állt rendelkezésre utánkövetési adat.
Az átlagosan 5,8 éves utánkövetés után 14 beteg tapasztalt súlyos kardiológiai és cerebrovaszkuláris eseményt. Azok a betegek, akikben a teljes test MR-vizsgálat vaszkuláris elváltozást mutatott ki, három év múlva a súlyos kardiológiai és cerebrovaszkuláris események 20 százalékos kumulatív kockázatának, hat év múlva pedig 35 százalékos kumulatív kockázatának voltak kitéve. A normális teljes test MR-vizsgálati eredményekkel rendelkező betegek közül senki sem tapasztalt súlyos kardiológiai és cerebrovaszkuláris eseményt.
Az eredmények Dr. Bamberg szerint azt bizonyítják, hogy a teljes test MR-vizsgálat a diabéteszes betegek esetében pontos diagnosztikai eszköz lehet, amely felgyorsíthatja a hatékony kezelések megkezdését a magas kockázatú betegekben.