Diabéteszes fekély: miért nem javul?

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, amely súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész beszél az okokról.

A diabéteszes lábszárfekély közel minden 8. cukorbeteget érint, ezért is olyan fontos minél többet foglalkozni vele. Az alsó végtagi amputációk jelentős százalékát a diabétesz miatt kialakult elhanyagolt, szövődményes lábszárfekélyek miatt javasolják.

A probléma kiváltó oka a tartósan magas vércukorérték, amely roncsolja az erek falát, ezáltal károsodik a keringés, és a szövetek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez. A fekély általában a boka környékén, a lábujjak alatt és a talp elülső részén alakul ki, és nem igazán mutat gyógyulási hajlamot. Kezeletlen esetekben az állapot egyre csak romlik, és a csupán átmeneti gyógyulást mutató, kezelt esetekben is nagy a kiújulás esélye. Ennek oka, hogy a beteg vagy legyint a panaszra, vagy pedig nem jut megfelelő kezeléshez.

Kezeletlen esetekben a fekélyes seb könnyen fertőződhet, ami miatt egyre mélyebb rétegekbe terjed a szöveti károsodás, elhalás. Sajnos sokan otthon, házi módszerekkel próbálják kezelni a cukorbetegség okozta fekélyt, pedig minél több időt vár orvosi segítségre a beteg, annál inkább súlyosbodik az állapot, amelyet egyre nehezebb lesz a későbbiekben eredményesen kezelni.

Kenegetem, mégsem javul. Miért?

Dr. Porochnavecz Marietta elmondta, hogy a cukorbetegségre gyakran csak azután derül fény, miután az illetőnél már megjelentek a szövődmények (pl. diabéteszes láb, fekély). Pedig a lábszárfekélynél igen nagy hangsúly van a prevención, amelynek alapja a vércukorszint normalizálása. Természetesen ha már kialakult a probléma, akkor is elsődleges a glükózszint megfelelő beállítása, viszont emellett a betegnek sok mindent kell tennie annak érdekében, hogy megszabaduljon a nem gyógyuló sebtől.

Sokan sajnos úgy gondolják, hogy a diabétesz okozta fekélyt elég csak kenegetni, és pár alkalom után már el is tűnik. Sok beteg azok után, hogy bizonyos kezelés eredménytelennek bizonyul, feladja a fekély elleni harcot. Bár hosszadalmas, nem lehetetlen vállalkozás megszabadulni a diabétesz okozta fekélyes sebtől. Ennek kulcsa a komplex kezelésben rejlik, és a terápiában a diabetológus mellett még több szakembernek is részt szükséges vennie. Tekintve, hogy maga az állapot is többrétű, a terápia is több síkon mozog. Hogy a problémát orvosolni lehessen, fontos a cukorháztartás rendezése mellett a fertőzés megszüntetése, a keringés javítása, valamint a sebgyógyulás hajlamának fokozása.

A diabétesz okozta lábszárfekély kezelésében fontos a seb ápolása is
A diabétesz okozta lábszárfekély kezelésében fontos a seb ápolása is

Te jó helyen tárolod a gyümölcsöket? Teszteld!

Csakis ezek egyidejű alkalmazása vezet tartós eredményre.

A diabéteszes fekély hatékony, komplex kezelésében részt vevők:

  • maga a páciens
  • érsebész / angiológus
  • diabetológus
  • sebkezelő nővér
  • gyógytornász
  • dietetikus
  • ortopéd szakorvos
  • általános sebész
  • bőrgyógyász.

Mindent a lábszárfekélyről Ha többet szeretne megtudni a lábszárfekélyről, kattintson !

Összefoglalásképp elmondható tehát, hogy a diabéteszes fekély terápiája csapatmunka, így lehet hatékonyan és eredményesen kezelni a problémát.

Amennyiben valaki diabéteszes fekéllyel küzd, kiemelt jelentőségű a seb tisztán tartása, az elhalt szövetek eltávolítása, szükség szerint a fertőzések elleni célzott antibiotikumos kezelés, valamint olyan hatékony alternatív terápiás módszerek, mint például a lökéshullám-terápia vagy a mézes sebkezelés. Ezek a módszerek a nemzetközi kutatások szerint is élen járnak a fekély gyógyításában. Mindkét eljárás kúraszerű alkalmazása segíti a sebgyógyulást, és hozzájárul a mielőbbi regenerációhoz, a keringés fokozásához - mondja dr. Pop Gábor sebész.

Forrás: Cukorbetegközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +7 °C

Délelőtt délkelet felől fokozatosan vékonyodik, szakadozik a felhőzet, az Alföldön több órára kisüt majd a nap, míg az északnyugati tájakon még este is borult marad az idő. Ezzel párhuzamosan délkelet felől egyre többfelé szűnik a csapadék, de a Dunántúlon még délután is számíthatunk esőre, záporra - az északnyugati megyékben még este is esni fog. Emellett délután a déli vidékeken kialakulhatnak záporok. A Nyugat-Dunántúlon jelentős mennyiségű csapadék eshet. Sokfelé megélénkül az északi, északkeleti szél, melyet főként az Északi-középhegység tágabb térségében több helyen erős lökések kísérnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 9 és 17 fok között alakul, a tartósabban csapadékos északnyugati országrészben mérhetjük az alacsonyabb értékeket. A borúsabb időjárásért egy tőlünk délre örvénylő mediterrán ciklon a felelős, amely az orvosmeteorológiai helyzetet is nagyban meghatározza.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Zala
Legrosszabbul:
Nógrád
Kezdjük újra