Az elmúlt 20-25 évben megháromszorozódott a gyermekeket érintő 1-es típusú cukorbetegség száma - mondta Tóth-Heyn Péter, az I. számú Gyermekgyógyászati Klinika osztályvezető főorvosa. A főorvos a Diabétesz világnapon elmondta: fontos megkülönböztetni a gyermekeket és a felnőtteket (2-es típusú) érintő cukorbetegséget, hiszen a gyerekek esetében autoimmun, nem pedig táplálkozással összefüggő betegségről van szó.
Ötezer magyar gyermek cukorbeteg
Az elmúlt 20 évben a gyermekek körében még nagyobb arányban jelent meg a cukorbetegség, mint a felnőtteknél; utóbbiak száma megduplázódott az eltelt évtizedek alatt. Ma Magyarországon 750 ezer diabéteszes betegről tudnak. Hozzátette, hogy míg a felnőttkorban kialakuló betegség hátterében általában az elhízás áll, a gyermekeket érintő diabétesz arányának növekedése mögötti okokat egyelőre nem sikerült feltárnia az orvostudománynak, de mindenképpen valamilyen külső tényezőről van szó.
2-es típusú cukorbetegség esetén a tünetek viszonylag későn jelentkeznek, és a vércukorszint is sokáig normál szinten marad. Elhízás nélkül ritkán fordul elő, szemben az 1-es típusú cukorbetegséggel, amelynek hátterében inzulinhiány áll, és inkább fogyással jár. Pontos adatok nem ismertek, de a kövér gyermekek körülbelül 0,5-2 százaléka lehet érintett. Inzulint nem kapnak, életmódváltással, és ha szükséges, gyógyszerekkel kezelik őket.
Magyarországon jelenleg közel ötezer cukorbeteg gyermek él, számuk pedig évről évre nő. Egyedi igényeikre azonban rengeteg óvodában nincsenek felkészülve kellőképp, ami miatt az óvónők félnek a csoportjukba fogadni a beteg gyerekeket. A cukorbetegeket felkaroló Egy Csepp Figyelem Alapítvány ezért egyedi képzést indított a számukra - a kezdeményezés részleteiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!