A gomba jó hatással lehet az inzulinrezisztenciára – adta hírül Facebook-oldalán az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A New Food Magazine cikkére hivatkozva azt írták, erre a pozitív összefüggésre egy új magyar tanulmány mutatott rá.
Ezek a gombák segíthetnek
Az inzulinrezisztenciát gyakran csak a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként emlegetik. Ezért is nagy jelentőségű az a következtetés, amelyre a Semmelweis Egyetem kutatói jutottak. A tudósok szerint ugyanit a gombák – például a csiperke, a laska és a shiitake – fontos szerepet kaphatnának az egyik legsúlyosabb anyagcsere-betegség, az inzulinrezisztencia megelőzésében, valamint étrendi kezelésében.
Ezért olyan egészségesek a gombák
A kutatók szerint a gombákban található poliszacharidok elősegíthetik a jótékony bélbaktériumok szaporodását, azok pedig javítják a tápanyagok felszívódását, erősítik a bélrendszer védelmét, valamint csökkentik az inzulinrezisztencia egyik fő kiváltó tényezőjét, a krónikus gyulladást is.
A gombák a glükózfelszívódás szabályozásával, az inzulin jelátviteli útvonalak fokozásával és a lipid-anyagcsere optimalizálásával is befolyásolják az inzulinrezisztenciát” – magyarázták.