A túlsúlycsökkentő, másnéven bariátriai műtétek után elért testsúly és vércukorszint hosszú távon is fenntartható, szemben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel, ahol a gyógyszer elhagyásával a panaszok visszatérnek – adta hírül a Semmelweis Egyetem.
Kevesebb szövődmény, jobb életminőség
Az intézmény kutatói a bariátriai műtét egészségre gyakorolt hatását és költségeit vetették össze a konzervatív gyógyszeres kezelés eredményeivel egy hosszú távú elemzésben. Az eredmények alapján minden vizsgált paraméter esetében – halálozás csökkentése, komplikációk elkerülése, életminőség – a műtét nagyobb egészségnyereséggel jár, mint a konzervatív kezelés.
Kutatásunk megerősíti, hogy a bariátriai műtét a hagyományos gyógyszeres kezelésnél hatékonyabb; testsúlyra és egy minőségibb életre gyakorolt pozitív hatása hosszabb távon fennmarad
– mondja Kaló Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának egyetemi tanára.
A műtét hatására nagymértékben javul
a beteg vércukor-anyagcsere állapota, több társbetegség, például magas
vérnyomás is megszűnhet, csökkennek a mozgásszervi, ízületi panaszok.
A cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka a szív- és érrendszeri szövődményeknek, a vakságnak, az alsó végtag amputációjának vagy a művesekezelés szükségességének. Ezek a súlyos szövődmények is elkerülhetőek a testsúly jelentős csökkentésével
– magyarázza Kovács Gábor első szerző, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezető kutatója.
A ma alkalmazott (gyógyszeres) kezelések részben az elhízást, részben pedig a cukorbetegséget és annak szövődményeit célozzák. Mivel az okot nem képesek megszüntetni, élethosszig kell ezeket alkalmazni. A bariátriai beavatkozásokkal ezzel szemben hosszú távú eredmény érhető el: a hosszú távú fogyást a gyomor méretének csökkentésével, illetve a tápanyag-felszívódás korlátozásával érik el.