A cukorbetegek fele méri naponta vércukorszintjét, rendszeres testmozgást minden negyedik cukorbeteg végez, korábbi életmódján a diagnosztizált betegek hét százaléka pedig egyáltalán nem változtatott - derült ki Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. reprezentatív, Magyar Diabetes Társaság, a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) és a 77 Elektronika Kft. megbízásából készült felméréséből. A betegek, orvosok, dietetikusok megkérdezésével végzett kutatás többek között azt vizsgálta, hogy a betegek hogyan élik meg a betegségükkel kapcsolatos életmódváltást, miként vélekednek az egészségügyi szakemberektől kapott tájékoztatásról, és hogyan, honnan tájékozódnak betegségükkel kapcsolatban.
Az orvos mellett az internetről tájékozódnak
A megkérdezettek 27 százaléka csupán hetente egyszer mér vércukorszintet, holott az inzulinnal kezelt betegek esetében naponta többször, akár négyszer-hatszor is javasolt a mérés . A megkérdezett betegek az átlagosnál is jobb és részletesebb tájékoztatást kaptak az orvosuktól. Ezzel szemben - a betegek érzete szerint - magáról a cukorbetegségről, kezelési lehetőségekről, a mellékhatásokról és a szövődményekről, valamint a betegszervezetek, illetve az online információk elérhetőségéről kevesebb szó esett a beszélgetéseken. Összességében a válaszadók 50-60 százaléka érzi úgy, hogy alapos tájékoztatásban részesült, amikor megtudta, hogy cukorbeteg, míg 15-25 százalékuk szerint a kapott információk "mélysége" elmaradt a várakozásaiktól.
A betegek csaknem kétharmada nyilatkozott úgy, hogy megfelelően megértette a kezelőorvostól kapott tájékoztatást, míg több mint 30 százalékuk csak részben vagy egyáltalán nem. A válaszokból kiderült az is, hogy a szakemberek után az internet az elsődleges információforrás, a betegek 64 százaléka diabetológushoz vagy a háziorvosához (58 százalék) fordul kérdéseivel. Ezután közvetlenül az online forrásokra támaszkodnak .
Egyre több magyar lesz cukorbeteg
A felmérés eredményeit a cukorbetegek világnapja alkalmából szerdán bemutató sajtótájékoztatón Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke elmondta: Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben 70 százalékkal nőtt a cukorbetegek száma, jelenleg megközelítőleg 772 ezren szenvednek diabéteszben, és mintegy félmillióan vannak, akik nem is tudják magukról, hogy betegek. A betegek közül nagyjából 45 ezren 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek, valamint 3600 gyerek él ezzel a krónikus állapottal. A professzor kiemelte, szeretnék elérni, hogy az inzulinkezelésben részesülők kéthavonta, az egyéb gyógyszeres kezelést igénylők pedig háromhavonta kaphassanak ingyen tesztcsíkot. Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a betegségben nem elhanyagolható a család szerepe, hiszen a közvetlen környezet nagyban tudja segíteni az életmódváltást, a betegséggel való együttélést.