A cukorbetegeknek általában speciális diétát kell követnie, amelyben elsősorban a szénhidrátokra kell odafigyelni. A háziorvosok vagy diabetológusok részletes élelmiszerlistát, esetleg menüjavaslatot is adhatnak, de az interneten vagy a könyvtárakban rengeteg, speciálisan cukorbetegeknek megalkotott receptet találhatunk, melyek egészséges és változatos étkezést tesznek lehetővé. A főzést azonban megelőzi a bevásárlás: hogyan érdemes ezt megszervezni?
Készüljünk listával! A bevásárlólista egyáltalán nem ódivatú módszer: az étrend megtervezése, és a tervnek megfelelő lista elkészítése sokkal pontosabb diétakövetést tesz lehetővé, segít elkerülni azokat a helyzeteket, amikor megéhezünk, de nem tudjuk, mit együnk, és ezért egészségtelen élelmiszerek után nyúlunk. A bevásárlólistával és a megtervezett menüvel emellett pénzt is spórolhatunk.
A szakemberek szerint érdemes a "belső üknagymamára" hallgatni: ha egy 80-100 évvel ezelőtt élt ősünkről nem tudjuk elképzelni, hogy felismerne egy adott ételt, akkor inkább ne vásároljuk meg.
Cukorbetegként érdemes előnyben részesíteni a egészséges ételeket Vásároljunk minél színesebben! Természetesen nem a csomagolásra gondolunk. A színes és sötétebb árnyalatú ételekben több a rost és a fontos tápanyagok, mint a színtelenebb, világosabb változataikban: válasszunk sötét színű, teljes kiőrlésű kenyeret a fehér kenyér helyett, barna rizst a fehér rizs helyett, spenótot a saláta helyett.
Ne igyunk felesleges kalóriákat! A cukros, szénsavas üdítőkkel, és még az egyébként egészségesnek tartott gyümölcslevekkel rengeteg szénhidrátot és kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, tápanyagot viszont jóval kevesebbet, és jól sem lakunk tőlük. Ezek az üres kalóriák könnyen hirtelen vércukorszint-emelkedést, majd -zuhanást okozhatnak, amitől akár rosszul is lehetünk. Vásároljunk inkább ásványvizet, gyümölcsteákat, friss citromot és lime-ot, amelyekkel a vizet ízesíthetjük. A diétás üdítőktől is óvakodjunk, több kutatás is bizonyította már, hogy ezek legalább olyan egészségtelenek , mint a cukros társaik.
Ne feledkezzünk el a nassolnivalókról sem! Az, hogy egy új életmódot kell elsajátítanunk, nem jelenti azt, hogy ezentúl semmilyen finomságot nem ehetünk. Keressünk kifejezetten cukorbetegeknek kifejlesztett kekszeket, csokoládékat (de fogyasszuk ezeket mértékkel), és próbáljunk ki új nassolnivalókat is, például joghurtot, gyümölcsöt, sajtot is.