Azonban vannak olyan, teljesen hétköznapi helyzetek, amikor egy cukorbeteg - legyen felnőtt, vagy gyerek - másképp kell, hogy reagáljon, mint egy egészséges társa. Ilyen például a hasmenés , vagy a hányás is, hiszen ez komolyan befolyásolhatja a vércukorszintet, illetve a gyógyszerezést is. A témában dr. Tänczer Tímea Ágnes főorvos, a Budai Endokrinközpont diabetológusa van a segítségünkre.
A hányás súlyos gondokat okozhat egy cukorbeteg esetében A hányás azonban már nagyobb odafigyelést igényel. Itt is fontos a megfelelő folyadékpótlás a kiszáradás elkerülése érdekében. Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori vércukor-ellenőrzés mellett az inzulin dózisa csökkentendő, egészen addig, amíg a szénhidrátbevitel már biztonságos, vagyis amíg megmarad a betegben az étel.
Ha a hányás az aktuális inzulin beadása után jelentkezik, nagyon fontos a megfelelő szénhidrát-mennyiség bejuttatása (szőlőcukorral, mézzel stb.). Inzulinhiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glükagon injekció adására is.
Ha a hányás, hasmenés tartósan jelentkezik, vagyis egész napos, akkor mindenképpen ki kell kérni diabetológus szakember tanácsát. Egyes típusú cukorbetegeknél az ismételt hányás, magas vércukorértékek mellett az anyagcsere felborulását, ketontestek felszaporodásával járó krízisállapotot is jelezhet. A folyamatos vércukor-ellenőrzés mellett az értékek szemmel tarthatóak, és ha az adatok indokolják, akkor már előbb is érdemes felvenni a kapcsolatot az orvossal, hogy az esetleges nagyobb problémákat elkerülhessük.