Nagyon sokan rutinból vásárolnak maguknak cipőt és annak ellenére, hogy az üzletben, a próba során kényelmesnek tűnik, amit választanak, később mégis problémákat okozhat. Nemcsak a cipő hosszát kell figyelembe venni, hanem a szélességét is! A túl kicsi cipő szoríthat és akadályozhatja a megfelelő véráramlást, a túl nagy viszont könnyen kidörzsölheti a lábat, vízhólyagokat okozhat. Ne feledjük azt sem, hogy a szorosság nem tévesztendő össze a megfelelő alátámasztással! Ha az első próba alkalmával a cipő nem tökéletesen kényelmes, ne vegyük meg, ne várjuk azt, hogy később betörjük vagy kitágítjuk.
Mindig a nap végén próbáljunk, vásároljunk cipőt, ilyenkor ugyanis egy kicsit megdagad a lábunk (ez természetes jelenség), és így biztosan megfelelő méretű cipőt veszünk. Ha ilyenkor is jó, reggel is kényelmes lesz.
Ha a cipőnek kivehető talpbetétje van, azt külön is vizsgáljuk meg, például úgy, hogy kivesszük és ráállunk. A betétnek is illeszkednie kell a lábhoz, mert ha nem megfelelő a mérete, könnyen összegyűrődhet és nyomhatja a lábunkat, akár sebeket, vízhólyagokat is okozhat.
Cukorbetegként a megfelelő cipő különösen fontos
Ne viseljünk magas sarkú cipőt , mert az túlságosan nagy nyomást gyakorol a talppárnákra. Ha már sérültek az idegek, nem biztos, hogy észrevesszük, ha a területen vízhólyag, bőrkeményedés vagy seb alakul ki. A magas sarkú cipők emellett egyensúlyzavarokat is okozhatnak, és könnyebben eleshetünk bennük.
A cukorbetegeknek nem ajánlottak a nyitott orrú, pántos szandálok, flip-flopok sem. A pántok erősen dörzsölhetnek, sebeket okozhatnak. A nyitott orrú cipőkben könnyebben megsérülnek a lábujjak, és annak is nagyobb az esélye, hogy apró kövek kerüljenek a talpunk alá, és sebeket okozzanak. A sérülések elkerülése érdekében ne mászkáljunk mezítláb, különösen a szabadban vagy ismeretlen helyen - a neuropátia egyeseknél olyan mértékű lehet, hogy még azt sem érzik, ha üvegszilánkba lépnek!