A brit Surrey Egyetem kutatói több mint kétmillió angol orvosi nyilvántartását tanulmányozta, hogy kiderítse: milyen hatékonyan ismerik fel az orvosok a diabéteszt. A Diabetes Care folyóiratban megjelent tanulmány szerint a hasnyálmirigy-betegségben szenvedők 97,3 százalékát félrediagnosztizálják, jellemzően 2-es típusú cukorbetegségként azonosítva a problémát. Pedig a hasnyálmirigy károsodása más típusú cukorbetegséget eredményez.
Az egyes típusnál is gyakoribb lehet
Étkezést követően a vércukorszint is megemelkedik, amire válaszul a hasnyálmirigy inzulint termel. Ennek a hormonnak jelentős szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, a glükózt glikogénné alakítja, azt pedig a zsírral és a fehérjével együtt lebontja. A kettes típus kialakulásának középpontjában az inzulinrezisztencia áll, melyet a hasi zsírszövet mennyiségének felszaporodása okoz. Az inzulinhatás csökken, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, így éheznek. Az egyes típusú cukorbetegség oka pedig a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben lévő, inzulintermelő béta-sejtek pusztulása. A két, közismertebb diabétesz mellett van egy harmadik típusú is, melynek egyik altípusára, a 3c-re fordítottak komolyabb figyelmet a kutatók.
A 3c tulajdonképpen másodlagos cukorbetegség, amelynek oka a hasnyálmirigy károsodása. Gyakran alakul ki valamilyen gyulladás, cisztás fibrózis vagy hasnyálmirigyrák következményeként. Ebben az esetben az inzulinpótlás is sürgetőbb, mint a kettes típus esetén, a nem megfelelő vércukorszint ugyanis rövid idő alatt komoly károkat eredményez.
A kutatást vezető Dr. Simon de Lusignan szerint az orvostársadalomnak is nagyobb figyelmet kellene fordítania a 3c típusú cukorbetegségre, melynek előfordulása gyakoribb lehet az egyes típusúnál is. A vizsgált minták közül 205 darabbal több volt az újonnan diagnosztizált 3c típusú cukorbetegség, mint az 1-es típus. Ahhoz pedig, hogy a betegek számára a megfelelő kezelést biztosíthassák, fontos a betegség hátterének feltérképezése.
Forrás: Daily Mail Online