A diabétesz világnapot minden évben november 14-én, Frederick Banting , az inzulin egyik felfedezője születésnapján ünnepeljük. Az 1991 óta megtartott világnapon évről évre megneveznek egy-egy központi témát, ami idén a diabétesz szemészeti szövődményeit járja körül.
A számos kiváló szakember közreműködésével megvalósuló világnapi esemény legfőbb célja felhívni a figyelmet arra, hogy tudatos életvezetéssel cukorbetegen is teljes élet élhető. Természetesen ez már egy következő lépés, mert a legfontosabb az, hogy egyáltalán kiderüljön, hogy érintettek vagyunk-e ebben az igen súlyos szövődményekkel járó betegségben. Kétségbeesni akkor sem szabad, ha megvan a diagnózis, ugyanis sokféle eszköz áll rendelkezésre, hogy védekezzünk a diabétesz romboló hatásaival szemben. Ezek többsége azonban odafigyelést és fegyelmet igényel, ráadásul nemcsak a betegtől, hanem közvetlen környezetétől is.
A cukorbetegséggel lehet, de eleinte nem könnyű együtt élni, hiszen ez gyakran egy teljesen új életmód kialakítását jelenti, miközben az élet más területein változatlanul helyt kell állnia a betegnek - mutatott rá Füzesi Brigitta, a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének elnöke. Valamennyi érintettnek, beleértve az együtt élő családtagokat is, sok segítségre és türelemre van szüksége a megfelelő ismeretek elsajátításához. Világnapi rendezvényünkkel támogatást és megoldási mintákat szeretnénk nyújtani a cukorbetegséggel élők és családtagjaik számára a mindennapi problémák leküzdéséhez - tetette hozzá.
A nap mottója: "Tartsa kézben diabéteszét!"
Az elhangzó előadásokon szó esik az egészséges étkezést jelentő diétáról. Az érdeklődők megismerhetik a több százezer embert érintő inzulinrezisztencia helyes étrendjének feltételeit, a cukorbetegség és a lisztérzékenység kettős diétájának módszerét, a rendszeres mérések és vizsgálatok fontosságát, de feltárul a pajzsmirigy problémák és a cukorbetegség közötti szoros kapcsolat oka is.
A diabétesz világnap nemzetközi témája kapcsán arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy ma Magyarországon a cukorbetegség a szerzett vakság leggyakoribb oka. A jelenleg becsült mintegy 750 ezer fő cukorbeteg közül 37 ezer beteg vak, és évente további 1000 cukorbeteg veszíti el a látását.
Egy, a látás világnapján - többek között diabétesz betegszervezetek részvételével - megtartott szakmai kerekasztal megbeszélésen egyetértés volt abban, hogy a diabéteszes betegek megfelelő szűrésével, és a már kialakult betegség modern kezelésével megelőzhető lenne a vakság. Ehhez mind a kezelőorvosok, mind az érintettek, mind a döntéshozók együttműködésére szükség van.
További kiemelt, szűréssel és lábvizsgálattal is megtámogatott téma lesz a megfelelő és időben történő sebkezelés, valamint a cukorbetegek mintegy harmadánál kialakuló diabéteszes neuropátia. Nagyon fontos e társbetegség korai tüneteinek felismerése és kezelése, mert ezáltal megelőzhető vagy késleltethető a további, erős fájdalommal járó idegkárosodás.
Ingyenes szűrések és tanácsadás
A tájékoztató előadásokat gyakorlati útmutatók egészítik ki: dietetikusok tanítják meg az érdeklődőknek a diétás főzés és tápanyagszámítás alapjait, szakápolók mutatják meg a helyes vércukormérés és inzulinadagolás technikáit, valamint a kompressziós pólya megfelelő alkalmazását, amely ödéma és a cukorbeteg lábsebek esetén elengedhetetlen a gyógyulás szempontjából.
A Cukorbetegek Budapesti Egyesülete által szervezett diabétesz világnapi rendezvényen ingyenes mérésekkel, szűrésekkel, vizsgálatokkal (vércukor, HbA1C , digitális EKG, neuropátia, koleszterin, vérnyomás, testzsír) ellenőrizheti valamennyi érdeklődő a saját egészségi állapotát, amellyel kapcsolatban egyéni tanácsadással is szolgálnak a szakemberek.
A rendezvényre várják a legfiatalabbakat is, hiszen amíg a szülők megbeszélhetik problémáikat a gyermekdiabetológussal, addig a gyerekek a Szurikáta Alapítvány jóvoltából kézműveskedhetnek, játszhatnak. Délelőtt a színpadon Némedi-Varga Tímea énekel és mesél a kicsiknek. A rendezvény helyet ad az idei Ifjúsági Diabétesz Találkozónak is, amelynek keretében 1-es típusú diabéteszesek beszélgethetnek a témában író bloggerekkel, megismerkedhetnek az őket is érintő hazai és nemzetközi projektekkel és újdonságokkal.
A nap vendége lesz Lang Györgyi és Kovács Áron, akik a cukorbetegség ellenére ugyanolyan aktívak és szórakoztatóak, ezzel is bizonyítva, hogy megfelelő életvezetés mellett cukorbetegen is teljes élet élhető.
A részletes program az egyesület honlapján tekinthető meg.