Drámaian nőtt a cukorbetegség előfordulása világszerte az elmúlt évtizedekben: míg 1980-ban még csupán a felnőtt lakosság 5 százalékát sújtotta ez a betegség, napjainkban már 9 százalékuk szenved tőle. A Lancet Diabetes & Endocrinology című szaklapban megjelent cikkben kiszámolták: ha a diabétesz előfordulása hasonló mértékben növekszik a továbbiakban is, a kezelésre szolgáló inzulin gyorsan hiánycikké válik.
40 millió cukorbeteg marad inzulin nélkül
Cukorbetegségben az inzulinhatás csökkent vagy hiányzik, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, így éheznek. Az 1-es típusú cukorbetegek mindegyikének, valamint a 2-es típusban szenvedők egy részének rendszeres inzulinbevitellel kell pótolnia ezt a hiányt, növekvő számuk miatt azonban az ellátásuk egyre nagyobb gondot okoz majd. A Lancet számítása szerint 2030-ra világszerte 72 millió 2-es típusú cukorbeteg szorulhat rendszeres inzulinpótlásra, azonban csak nagyjából a felük fogja azt megkapni.
A legnagyobb gondot Ázsiában, Óceániában és Afrikában okozza majd az inzulinhiány. Utóbbi kontinensen a kutatók szerint az ezredforduló óta hétszeresére nőtt az inzulin iránti igény, és az ENSZ már most is nehezen tudja biztosítani a szükséges mennyiséget. Világszerte nagyjából 40 millió ember maradhat kezeletlenül a következő évtized végére.
A nem megfelelően kezelt cukorbetegségnek komoly szövődményei lehetnek, például környéki ideggyulladást, szemideg gyulladást, súlyosabb esetben vakságot, szürke hályogot, vesekárosodást, impotenciát, szív és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. A kezeletlen diabétesz miatt itthon évente 3-4 ezer cukorbetegnek kell amputálni a lábát.
Forrás: CNN